Masz auto służbowe? Oto twoje obowiązki
W wielu przypadkach auto służbowe jest jednym z głównych benefitów od pracodawcy. Trzeba pamiętać, że pojazd taki to nie tylko przywileje i korzyści, ale też obowiązki. Sprawdź jakie.
Koszty ponoszone na utrzymanie floty mogą stanowić znaczną część wydatków, dlatego warto już na początku ustalić reguły korzystania z samochodu firmowego, zarówno podczas obowiązków służbowych jak i w celach prywatnych. Jednym z rozwiązań jest wprowadzenie tzw. car policy - regulaminu dla kierowców. Ustalenie jasnych reguł użytkowania pojazdu, w tym sposobu rozliczania kosztów, systemów nagród i kar związanych z używaniem aut służbowych - pozwoli uniknąć wielu nieporozumień.
Podstawowym obowiązkiem pracownika posiadającego samochód służbowy jest utrzymanie go w czystości. Niestety, bywa tak że pracownicy się z tego nie wywiązują, tłumacząc się że akurat nie mieli przy sobie gotówki. Dobrym rozwiązaniem może być zakupienie karnetów na myjnie. Tak jak postrzegane jest auto - tak postrzegana jest firma. Pojazd pracuje na wizerunek przedsiębiorstwa, obklejony samochód jest ruchomą reklamą dla firmy. Do obowiązków kierowcy często należą kwestie techniczne - kontrola płynów oraz ich uzupełnianie. Od pracowników wymaga się też jazdy zgodnej z przepisami - zmniejsza ono ryzyko spowodowania kolizji a co za tym idzie nie generuje późniejszych kosztów naprawy.
W przypadku postępowania sprzecznego z umową czy regulaminem użytkowania pracownik może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za powstałe zaniedbania. Efektywnemu funkcjonowaniu floty może pomóc wdrożenie systemu kar i nagród oraz środków dyscyplinujących, co może znacznie wpłynąć na zmniejszenie strat powstających w wyniku codziennego użytkowania aut flotowych. W przypadku wyrządzenia szkody pracownik może zostać zobowiązany do jej naprawienia, utracić prawo do użytkowania samochodu służbowego czy też otrzymać zakaz korzystania z auta w celach prywatnych. Warto dodać, że pracodawca może także w ramach nagrody np. zmienić auto na lepszy model, dac prawo wyboru samochodu służbowego czy też pierwokupu przy odsprzedaży pojazdu.
Źródło: Flotis
ll/moto.wp.pl