Trwa ładowanie...
d10tx64
d10tx64

Marszałek woj. śląskiego apeluje do rządu o budowę ważnych dróg

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d10tx64

O umieszczenie na liście podstawowej Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2020 pięciu ważnych dla rozwoju woj. śląskiego dróg zaapelował do minister infrastruktury marszałek regionu Wojciech Saługa. Chodzi o odcinki: A1, S1, S69, DK79 i DTŚ.

Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2020 ma być w kolejnych latach podstawą polityki inwestycyjnej państwa. W piątek dobiegają końca konsultacje społeczne projektu tego dokumentu.

Tego dnia urząd marszałkowski woj. śląskiego przekazał też mediom kopię listu wysłanego dzień wcześniej przez marszałka do szefowej resortu infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak. Saługa nawiązał w nim m.in. do wyzwań związanych z restrukturyzacją gospodarki woj. śląskiego, a także do zapowiedzianego przez premier Ewę Kopacz szerokiego rządowego programu dla Śląska.

d10tx64

Marszałek woj. śląskiego wymienił inwestycje, których zaniechanie "może skutkować brakiem kompleksowości działań podejmowanych przez rząd i samorządy na rzecz rozwoju gospodarczego regionu". Jak zaznaczył, ich realizacja będzie miała "istotny wpływ na zainteresowanie potencjalnych inwestorów" - przekładające się na wzrost PKB i nowe miejsca pracy.

Jak dotąd na będącej częścią projektu programu liście podstawowej 54 planowanych inwestycji woj. śląskiego dotyczą tylko dwie. Są to: odcinek autostrady A1 między Częstochową (z obwodnicą) i Pyrzowicami oraz obwodnica Poręby i Zawiercia na drodze nr 78.

Trzy kolejne projekty z woj. śląskiego zajmują trzy pierwsze miejsca listy rezerwowej projektu programu, której zadania "zostaną skierowane do realizacji w przypadku wystąpienia oszczędności na kontraktach w ramach listy podstawowej". To budowa ok. 40-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S1 z Mysłowic (dzielnica Kosztowy) do Bielska-Białej, budowa tzw. obejścia Węgierskiej Górki, czyli brakującego odcinka trasy S69 z Bielska-Białej do słowackiej granicy w Zwardoniu, a także budowa odcinka autostrady A1 z Częstochowy do podłódzkiego Tuszyna.

Odcinek A1 Częstochowa-Tuszyn Saługa wskazał jako pierwszy w swym liście do Marii Wasiak Saługa. Jak zaznaczył, uzupełniłby on sieć autostrad i usprawnił połączenie Śląska z regionami centralnej i północnej Polski.

d10tx64

Druga wskazana przez marszałka inwestycja to odcinek drogi S1 Mysłowice-Bielsko-Biała. Saługa przypomniał, że choć znalazł się on w Kontrakcie Terytorialnym dla woj. śląskiego, w programie pominięto projekt dobudowy drugiej jezdni S1 na odcinku Pyrzowice-Podwarpie, a także projekt przebudowy na drogę ekspresową odcinka DK1 Podwarpie-Dąbrowa Górnicza. "Inwestycja jest przygotowana do realizacji i niezwykle istotna z punktu widzenia systemu transportowego regionu, jak również rozwoju gospodarczego" - uznał Saługa.

O kontekście rozwoju transgranicznej współpracy gospodarczej marszałek napisał, wskazując potrzebę budowy tzw. obejścia Węgierskiej Górki na trasie S69.

Z kolei pisząc o potrzebie nowego poprowadzenia drogi krajowej nr 79 w Katowicach, Chorzowie i Bytomiu (obecnie wiedzie ona głównie miejskimi ulicami) Saługa zaakcentował, że jest ono niezbędne dla usprawnienia ruchu na osi północ-południe w aglomeracji górnośląskiej. Inwestycja ta, m.in. z obwodnicą Chorzowa, stworzyłaby połączenie autostrad A1 i A4 przez centralne miasta aglomeracji - udostępniając nowe tereny inwestycyjne i znacznie poprawiając tranzyt.

Marszałek woj. śląskiego zaapelował też o wpisanie na listę podstawową programu budowy drugiego odcinka wschodniej części Drogowej Trasy Średnicowej (DTŚ) - od węzła Janów w Mysłowicach do węzła Bór w Sosnowcu. DTŚ to kluczowa arteria komunikacyjna w regionie, obecnie kończy się budowa jej zachodniej części w Gliwicach. Pierwszy z odcinków DTŚ Wschód - z Katowic do Mysłowic - uwzględniono w nowym Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego na lata 2014-2020.

W piśmie do minister Wasiak Saługa zwrócił też uwagę na kluczowe dla regionu projekty kolejowe.

Na jakiej trasie jeździsz najczęściej? Kliknij i oblicz, ile możesz oszczędzić! >>

d10tx64

Podziel się opinią

Share

d10tx64

d10tx64