Trwa ładowanie...

Mandaty za złe światła

Share
Mandaty za złe światła
Źródło: moto.wp.pl
d1tdoy1

Choć o sprawności świateł i ich odpowiednim używaniu przypominamy sobie zazwyczaj jesienią, również teraz, przed wakacjami warto poświęcić temu zagadnieniu chwilę. Niebawem wielu Polaków ruszy na urlopy, pokonując setki kilometrów, często również nocą. Bez odpowiedniej dbałości o światła bezpieczne pokonanie takiej drogi będzie raczej efektem przypadku niż oczywistością.

Od 2007 roku kierowcy w Polsce mają obowiązek jazdy na światłach przez cały rok. Kierowcy, którzy nie stosują się do tych przepisów narażeni są na konsekwencje karne. Jazda w dzień bez włączanych świateł mijania lub dziennych naraża nas na mandat w wysokości 100 zł oraz 2 punkty karne. W różnych krajach europejskich panują odmienne przepisy. W niektórych, najczęściej tych na południu kontynentu, używanie świateł w okresie letnim podczas dnia nie jest obligatoryjne. Tam, gdzie jest podobnie jak w Polsce, znacznie wyższe mogą być kary za nieprzestrzeganie przepisów.

Mandat w wysokości 100 zł i 2 punkty karne otrzymamy, jeśli niewłaściwie będziemy używać świateł przeciwmgłowych. Przednich należy używać w przypadku zmniejszonej przejrzystości na drodze. Nie chodzi tu tylko o mgłę, ale też o opady, utrudniające obserwację drogi. Tylne wolno włączyć wówczas, gdy widoczność spada poniżej 50 metrów. Dodatkowo, podczas wyprzedzania we mgle, kierowca ma obowiązek dawania krótkich sygnałów dźwiękowych. Większość kierowców korzysta ze świateł przeciwmgłowych tylko w takich przypadkach. Tymczasem można włączać przednie światła przeciwmgłowe również na krętej drodze opatrzonej odpowiednim znakiem (A-1, A-2, A-3 lub A-4) i to niezależnie od przejrzystości powietrza.

Jazda poza miastem wymaga od kierowcy stałej uwagi i współdziałania z innymi zmotoryzowanymi. Nocą w terenie niezabudowanym używamy zwykle świateł drogowych, zwanych też długimi. Dzięki nim dobrze widzimy drogę na przestrzeni ponad stu metrów, co pozwala nam na odpowiednio wczesną i zaplanowaną reakcję. Niestety, świateł tych nie możemy używać, gdy na pasie ruchu prowadzącym w przeciwnym kierunku jadą samochody, których kierowców moglibyśmy oślepiać. Podobnie jest w pobliżu linii kolejowych - moglibyśmy oślepić maszynistę pociągu. W terenie zabudowanym i tam, gdzie funkcjonują latarnie uliczne, również nie wolno używać świateł drogowych. Zapominanie o tych ograniczeniach naraża nas na mandat w wysokości 200 zł i 3 punkty karne.

d1tdoy1

Kierowcy, którzy zlekceważą obowiązek jazdy na światłach od zmierzchu do świtu, jeszcze boleśniej to odczują - 200 zł i 4 punkty karne. O oświetleniu nie można również zapominać pozostawiając samochód. Pozostawienie samochodu po zmroku w obrębie pasa ruchu lub na poboczu w miejscu nieoświetlonym latarniami ulicznymi może nas słono kosztować. Policyjny taryfikator przewiduje za to karę od 150 do 300 zł oraz trzy punkty karne.

Według badań przeprowadzonych w 2013 roku przez Instytut Transportu Samochodowego tylko 1 proc. zdiagnozowanych samochodów miało oba światła ustawione zgodnie z wymogami określonymi w przepisach. Aż 10 proc. badanych samochodów miało światła dyskwalifikujące je z użytku drogowego. Jeśli policjant podczas kontroli stwierdzi, że samochód ma źle ustawione swiatła, może zatrzymać dowód rejestracyjny.

tb, moto.wp.pl

Duży wybór żarówek H7 w atrakcyjnych cenach. Sprawdź oferty!

d1tdoy1

Podziel się opinią

Share
d1tdoy1
d1tdoy1
Więcej tematów