Trwa ładowanie...
d2p7mpe
IAR

Mandat za przekroczenie prędkości nawet o 3 km/h

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Mandat za przekroczenie prędkości nawet o 3 km/h
(PAP/Jacek Turczyk)
d2p7mpe

Proponowane przez PO nowe przepisy ruchu drogowego mogą przysporzyć więcej pracy inspektorom ruchu. Do rozesłania będzie bowiem więcej mandatów niż do tej pory.

Dziś kierowca, przekraczający prędkość o 10 km na godzinę, pozostaje bezkarny. Dopiero od 11 kilometra podlega karze. Według nowych propozycji, próg tolerancji zostanie znacznie zmniejszony, nawet do 3 kilometrów.

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego podaje, że na polskich drogach dopuszczalną prędkość przekracza ponad 70 proc. kierowców. Współautor raportu, Borys Burzawa powiedział IAR, że przepisy najczęściej łamane są nieznacznie. Niemal połowę wszystkich karanych kierowców stanowią ci, którzy pojechali maksymalnie o 20 kilometrów na godzinę za szybko.

d2p7mpe

Rada obawia się, że wraz z obniżeniem progu tolerancji, kierowców nieznacznie przekraczających prędkość, może być jeszcze więcej. Łukasz Majchrzak z Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego ma jednak nadzieję, że nie spowoduje to chaosu w pracy inspektorów, których zadaniem jest rozsyłanie i weryfikacja mandatów. Przyznaje jednak, że zasady ich pracy są niedostosowane do rozwijającego się elektronicznego nadzoru nad ruchem drogowym.

Proponowany projekt nowelizacji ustawy może trafić do laski marszałkowskiej jeszcze w tym tygodniu.

Źródło: Informacyjna Agencja Radiowa

ll/moto.wp.pl

Kodeks drogowy 2014

d2p7mpe

Podziel się opinią

Share

d2p7mpe

d2p7mpe