Manager floty - zawód przyszłości?
Fleet manager to osoba, która zajmuje się zarządzaniem flotą aut firmowych. Przedstawiamy tajniki tego zawodu.
W mniejszych firmach obowiązek czuwania nad samochodami służbowymi zazwyczaj leży po stronie kierowników magazynów, sekretarek czy innych pracowników administracyjnych. W firmach, w których flota liczy kilkadziesiąt pojazdów istnieje konieczność zatrudnienia wykwalifikowanej osoby która nie tylko nią zarządzi, ale też doprowadzi do jej efektywnego i ekonomicznego wykorzystania.
Dobry fleet manager potrafi zaoszczędzić dla firmy kwoty w liczone w dziesiątkach lub setkach tysięcy złotych. Profesję tą zazwyczaj wybierają mężczyźni (89 proc.), jednak coraz częściej na taką pracę decydują się panie.
Wśród zarządzających flotami najwięcej posiada wykształcenie licencjackie, wyższe lub doktoranckie (83 proc.). Najczęściej kończonymi studiami są marketing i zarządzanie, ekonomia, bankowość, ubezpieczenia, administracja i logistyka.
Fleet manager nie musi koniecznie posiadać wiedzy z zakresu mechaniki samochodowej, jednak podstawowe wiadomości z tej dziedziny się z pewnością przydadzą. Managerowie w większości są pasjonatami motoryzacji, zaś na pytanie dlaczego pracują w tym zawodzie aż 83 proc. respondentów odpowiedziało, że po prostu lubi to co robi.
Jedną z najważniejszych cech dobrego fleet managera jest wielozadaniowość, gdyż musi umieć robić kilka rzeczy naraz i dopilnować wszelkich terminów. Istotna jest też odporność na stres, umiejętności analityczne, ocena kosztów i zysków, predyspozycje do zarządzania zasobami ludzkimi i duża komunikatywność - to do jego obowiązków należy załatwianie wszelkich spraw związanych z zakupem aut, kartami paliwowymi czy kontakt z serwisantami.
Zarządzający flotami napotykają na swojej drodze wiele trudności. Należą do nich przede wszystkim częste zmiany prawa na rynku motoryzacyjnym, wypadki z udziałem pracowników czy nieodpowiednie użytkowanie przez nich aut.
Według danych Gazety Praca, w Polsce fleet manager zarabia średnio ok. 4-5 000 zł brutto. Młodzi pracownicy świeżo po studiach inkasują przeciętnie średnią krajową, zaś w dużych firmach zarobki sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.
źródło: Creandi
/ll