Trwa ładowanie...
d2v6se0

Małysz: jesteśmy zawiedzeni

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Małysz: jesteśmy zawiedzeni
(Klaudia Podkalicka)
d2v6se0

Adam Małysz i Rafał Marton są mocno zawiedzeni, bowiem na drodze siódmego etapu rajdu Dakar, stanęły sprawy techniczne. Znowu zepsuły się w aucie wycieraczki, do tego doszła awaria hamulców. Mimo tych problemów załoga Orlen Teamu plasuje się na 11. pozycji.

W klasyfikacji generalnej wszystkie cztery załogi samochodów Poland National Team są w czołowej "15". Poza Orłem z Wisły siódme miejsce zajmują byli motocykliści Marek Dąbrowski z Jackiem Czachorem, ósme Krzysztof Hołowczyc z rosyjskim pilotem Konstantynem Żylcowem, a 14. Martin Kaczmarski z Portugalczykiem Filipe Palmeiro

Rafał Marton wspomniał, że ich Toyota Hilux mocno dostała w kość już dużo wcześniej. Dugiego dnia zawodów auto zaliczyło dachowanie. W kolejnych psuły się wycieraczki, konieczne były wielokrotne zmiany opon, zawiodło również m.in. wspomaganie kierownicy. Ale - jak podkreślił mieszkaniec wioski Łoś koło Piaseczna, kóry po raz 10. bierze udział w najtrudniejszych na świecie zawodach terenowych - tego typu usterki to rzecz całkowicie normalna w ekstremalnych warunkach.

d2v6se0

- Podczas tak długiego rajdu ważne jest, aby odnaleźć swoje najlepsze tempo. Nie jest to proste, ponieważ trzeba myśleć zarówno o tym, aby pokonywać kilometry na tyle szybko, żeby nie spać w klasyfikacji, a z drugiej strony tak, aby auto dojechało do mety w całości - zaznaczył pilot Małysza.

Do siódmego etapu wystartowała niewiele ponad połowa pojazdów z 431 załóg, które rozpoczęły rywalizację 5 stycznia w Rosario. "W grze" pozostały 82 samochody ze 147, 85 motocykli ze 174, 17 quadów z 40 i 54 ciężarówki z 70.

W niedzielę po raz pierwszy w historii uczestnicy rajdu - motocykliści i quadowcy - wjechali do Boliwii. Tam wspinali się na duże wysokości. Kierowcy samochodów pokonali 525 km w rejonie Salty.

- Niestety, znowu nie uniknęliśmy problemów technicznych. Na 80. km po raz kolejny zepsuły nam się wycieraczki. Od tego momentu konieczne było zwolnienie tempa. Przed zwiększeniem prędkości powstrzymywało nas błoto i woda. Przez brak wycieraczek musieliśmy co chwila się zatrzymywać, by ręcznie wytrzeć brud z szyby. Potem się rozpadało, więc było jeszcze gorzej. Na domiar tego mieliśmy awarię hamulców - powiedział Małysz.

d2v6se0

Dodał, że o podziwianiu widoków solnego płaskowyżu nie było mowy. - Byliśmy zbyt mocno zajęci walką ze słabą widocznością i brudem na przedniej szybie.

Załoga Orlen Team zakończyła siódmy etap na 25 pozycji, ze stratą 42 minut i 49 sekund do zwycięzcy, dwukrotnego mistrza świata WRC, Hiszpana Carlosa Sainza.

- Jesteśmy mocno zawiedzeni, bo na drodze stanęły nam sprawy techniczne, ale z drugiej strony utrzymaliśmy wysoką, jedenastą pozycję w generalce. Mamy nadzieję, że mechanicy dobrze przygotują auto, pech nas opuści i uda się nam rozwinąć skrzydła. Czujemy, że możemy powalczyć o znacznie więcej - podsumował Orzeł z Wisły.

W poniedziałek ósmy etap - odcinek specjalny ma 302 km, a trasa dojazdowa ponad 500 km. Zawodnicy wystartują z Salty, następnie przekroczą Andy, aby rozpocząć chilijską część rajdu. Etap zakończy się w miejscowości Calama.

d2v6se0

Podziel się opinią

Share

d2v6se0

d2v6se0