Trwa ładowanie...

„Maluch” jako radiowóz milicji

d1rgy5y
d1rgy5y

Fiaty 126p były w PRL-u samochodami wielozadaniowymi. Służyły rodzinom podczas wakacyjnych wypraw do Bułgarii, pracowały jako auta dostawcze, a nawet były wykorzystywane w roli radiowozów. Replikę milicyjnego „Kaszlaka” zbudował pewien pasjonat aut minionej epoki.

„Maluchy” radiowozy nigdy nie były częstym widokiem. W latach 80. i 90. służyły głównie dzielnicowym i dostarczano nimi wewnętrzną pocztę. Niewielkie rozmiary i słabe osiągi oznaczały, że Fiaty 126p nie nadawały do typowej milicyjnej pracy. Zarówno pościgi (chyba, że za pieszymi) jak i przewóz aresztowanych nie wchodziły w grę. Jedyną opcją rozszerzenia możliwości samochodu było wymontowanie tylnej kanapy i transportowanie psów.

Replika milicyjnego „Malucha” jest w 90 proc. zgodna z oryginałem. Twórca zadbał nie tylko o odpowiedni lakier i oznakowanie. Fiat 126p otrzymał pochodzącego sprzed lat "koguta", syrenę i radio używane dawniej przez funkcjonariuszy. Oczywiście nie zniknęły częste problemy z mechaniką pojazdu. Na szczęście wszystkie naprawy są proste, a nawet zerwanie linki od rozrusznika nie unieruchamia auta. Na ulicach taki radiowóz zawsze budził uśmiech – kiedyś politowania, dzisiaj nostalgii.

sj/tb/

d1rgy5y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rgy5y
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj