Trwa ładowanie...
06-06-2008 09:14

Maluch - 35-letnia historia polskiej motoryzacji.

Maluch - 35-letnia historia polskiej motoryzacji.
d2joget
d2joget

Samochód, o którym mówiono, że strefa zgniotu kończy się na silniku. Samochód, który był przedmiotem żartów i politowani. Fiat 126p - samochód, o który stał się obiektem westchnień i częścią życia Polaków.

Pierwszy egzemplarz Fiata 126p opuścił mury bielskiej fabryki 6 czerwca 1973 roku. Jego niewielki, bo zaledwie 600-, a później 650-centymetrowy silniczek produkował 24 KM, co wystarczało do przekraczania 100 km/h. Magiczna "setka" pojawiała się na liczniku po kilkudziesięciu sekundach od startu. Marne osiągi szły w parze ze stosunkowo wysokim spalaniem. Maluch potrafił spalić nawet 7 l/100 km.

Mimo mikroskopijnej kabiny i bagażnika potrafiącego pomieścić zaledwie kilkadziesiąt litrów pakunków najmniejszy Fiat sprawdzał się nawet w roli rodzinnego samochodu do wakacyjnych wojaży...

Z taśm fabrycznych zjechało ponad 3 000 000 Fiatów 126p. Ostatni egzemplarz powstał we wrześniu 2000 roku. Auto w żółtym kolorze trafiło do muzeum Fiata w Turynie.

35 lat Malucha

(fot. Przemysław Szatkowski)

d2joget
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2joget
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj