Mała Pętla Beskidzka. Świetna trasa na motocykl
Mała Pętla Beskidzka to jedna z najbardziej znanych tras turystycznych, które oprowadzają nas po najpiękniejszych zakątkach Beskidu Śląskiego. Trasa świetnie sprawdzi się nie tylko dla turystów, którzy preferują odkrywać nowe miejsca pieszo i na rowerze, ale także dla motocyklistów. W sezonie letnim na Małej Pętli Beskidzkiej można spotkać ich naprawdę sporo, co pozwala na zawarcie nowych znajomości oraz wymianę doświadczeń z innymi miłośnikami jazdy na motorze. Na samej trasie nie brakuje natomiast widokowych miejsc, pętli oraz krętych odcinków, które pozwalają w pełni nacieszyć się jazdą na motocyklu.
Mała Pętla Beskidzka, czyli słów kilka o samej trasie
Mała Pętla Beskidzka jest jedną z ciekawszych tras wytyczonych na terenie Beskidów i Śląska Cieszyńskiego. Jej łączna długość wynosi ok. 100 km, a cała trasa może zostać pokonana na różne sposoby. Do wyboru mamy własne nogi, rower, samochód lub motocykl. Bez względu na to, który ze "środków transportu" wybierzemy, po drodze będziemy mogli podziwiać te same, przepiękne widoki i malownicze krajobrazy, charakterystyczne dla Beskidu Śląskiego.
Z założenia, Mała Pętla Beskidzka stanowi program jednodniowej wycieczki, która obejmuje tereny Beskidu Śląskiego wraz z atrakcyjnymi miejscowościami zlokalizowanymi na jego obrzeżach. Po drodze zawitamy w takich ciekawych i wartych zobaczenia na własne oczy miejscach, jak m. in. Dolina Soły, Kotlina Żywiecka, Pogórze Cieszyńskie i wiele innych.
Zatrzymamy się natomiast w dwóch miastach, które są obowiązkowe do odwiedzenia podczas pokonywania Małej Pętli Beskidzkiej – w Wiśle i Trójwsi Beskidzkiej. Turyści chętnie zatrzymują się po drodze także w Żywcu i przejeżdżają przez Przełęcz Salmopolską w drodze do Szczyrku, z której z kolei roztaczają się jedne z najpiękniejszych widoków na całej trasie.
Gdzie zaczyna się Mała Pętla Beskidzka?
Na Małą Pętlę Beskidzką można wjechać właściwie w dowolnym miejscu. Najwięcej turystów na punkt startu całej wycieczki wybiera jednak Bielsko-Białą. Jest to największa miejscowość w okolicy, w której można zatrzymać się także na nocleg. Miejscem startu równie dobrze może być jednak także Szczyrk, Żywiec, Istebna lub inna, mniejsza lub większa miejscowość w regionie.
Jeśli chodzi o zakwaterowanie, miłośnicy jazdy na motorze chętnie wybierają na nie miejscowość Brenna nocleg kosztuje tu bowiem zazwyczaj mniej niż w większych i częściej uczęszczanych przez turystów miastach regionu. Brenna nie leży, co prawda bezpośrednio na samej trasie, lecz można się z niej łatwo dostać do praktycznie każdego miejsca na Małym Szlaku Beskidzkim.
Mała Pętla Beskidzka. Start w Bielsko-Białej!
Trasa z Bielska-Białej wiedzie w kierunku Węgierskiej Górki. Jest to niewielka miejscowość, której największą atrakcją turystyczną są schrony bojowe pochodzące sprzed II wojny światowej. Dalej jedziemy przez Milówkę i Trójwieś Beskidzką, czyli swoiste "trójmiasto południa" (w jego skład wchodzą trzy miejscowości – Koniaków, Jaworzynka i Istebna). Trasa jest bardzo malownicza, gdyż przebiega przez górskie tereny. Kolejnym ważnym punktem jest Przełęcz Kubalonka – trasa w tym miejscu obfituje w ostre zakręty, jest przy tym jednak równa i stabilna.
Po pokonaniu tego odcinka trasy Mała Pętla Beskidzka zawiedzenie nas do Wisły, gdzie można pokusić się o wjazd na Górę Cieńków, na której znajduje się punkt widokowy z widokiem na Jezioro Czerniańskie oraz zaporę na Białej i Czarnej Wisełce. W oddali widać także Zamek Prezydenta RP w Wiśle. Z Wisły trasa prowadzi w kierunku Szczyrku. Zanim jednak dojedziemy do kolejnego miasta, przed nami pokonanie Przełęczy Salmopolskiej, na której znajduje się Biały Krzyż. Ten odcinek Małej Pętli Beskidzkiej jest uznawany za najbardziej widokowy.
W Szczyrku, w którym kończy się Mała Pętla Beskidzka, warto zatrzymać się na nieco dłużej i przy okazji pobytu w tym mieście zobaczyć sanktuarium św. Jakuba Apostoła. Jest to jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków na terenie Beskidu Żywieckiego – drewniana świątynia pochodzi z 1800 r. i zachwyca kolejne pokolenia turystów swoją charakterystyczną architekturą.