Mała niesprawność w aucie może kosztować kilkaset złotych. Łatwo tego uniknąć
Ministerstwo Środowiska corocznie ustala i informuje o opłatach za korzystanie ze środowiska. Jak się okazuje, właściciele samochodów z klimatyzacją i warsztatów serwisujących ten układ również powinni je uiszczać. Kary za niepłacenie wynoszą od 200 do 300 zł.
Informacje o opłatach wynikają z ustawy "Prawo ochrony środowiska". Dokument ten zawiera listę substancji i wyszczególnione działania, za jakie należą się opłaty. Kierowców i właścicieli warsztatów szczególnie powinien zainteresować fragment, który mówi o emisji do atmosfery gazów będących elementem składowym systemu klimatyzacji samochodowych.
W ustawie czytamy: "użytkownik urządzeń chłodniczych czy klimatyzacyjnych (w tym w pojazdach) zawierających substancje zubażające warstwę ozonową czy fluorowe gazy cieplarniane, w przypadku uzupełniania czynników chłodniczych typu HFC (wodorofluorowęglowodorów np. R134a, R404a, R407a, R410…) czy HCFC (chlorowcopochodnych węglowodorów np. R22, R401, R402…), na skutek ubytków, awarii czy wycieków, ma obowiązek naliczenia opłat za emisję tych substancji i uwzględnienie ich w łącznej opłacie za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza za dany okres sprawozdawczy".
Stawki za emisję czynników za rok 2017 zostały ogłoszone Obwieszczeniem Ministra Środowiska i wynoszą odpowiednio: 30,19 zł/kg HFC i 60,37 zł/kg HCFC.
Standardowe układy kilimatyzacji w samochodach osobowych zawieraja od 0,5 do około 1 kg czynnika. Przed uiszczeniem opłaty warto sprawdzić, który związek i ile zawiera go system zamontowany w konkretnym samochodzie.
Termin złożenia wykazu za rok 2017 mija 31 marca 2018 r, a więc osoby, które chcą uniknąć kary w wysokości od 200 do 300 zł, powinny zgodnie z prawem przyznać się i zapłacić kwoty zgodne z ilościa wyemitowanych gazów.
Teoretycznie, jeśli auto ma niesprawny układ klimatyzacji, a niesprawność polega na nieszczelności, to kara za emisję czynnika chłodzącego może zostać nałożona na właściciela auta.
Aby uregulować należność z tytułu korzystania ze środowiska należy skorzystać z bezpłatnego programu EkoPłatnik dostępnego na stronach internetowej urzędów marszałkowskich.