Trwa ładowanie...
dpjcvyf
dpjcvyf

Lubuskie/ Ponad 27,9 mln zł na inwestycje w drogi wojewódzkie

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
dpjcvyf

Zarząd woj. lubuskiego zadecydował o przeznaczeniu 27,9 mln zł na kilka ważnych dla regionu inwestycji drogowych. Pieniądze pochodzą z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007-13 - poinformował PAP rzecznik zarządu województwa Michał Iwanowski.

Dzięki przyznaniu tego dofinansowania Zarząd Dróg Wojewódzkich (ZDW) zmodernizuje odcinek drogi nr 276 relacji Krosno Odrzańskie - Świebodzin i nr 137 relacji Ośno Lubuskie - Sulęcin - Międzyrzecz oraz ul. Lotników Alianckich w Żaganiu. 7,6 mln zł zostanie przeznaczonych na prace związane z pierwszym etapem budowy obwodnicy Drezdenka.

"Te inwestycje mają szczególne znaczenie z punktu widzenia spójności systemu drogowego w naszym województwie" - powiedziała na piątkowej konferencji prasowej członkini zarządu województwa Alicja Makarska.

dpjcvyf

ZDW wystąpił także o zwiększenie budżetu własnego o prawie 11,5 mln zł, na co uzyskał zgodę. Te pieniądze zostaną przeznaczone na rozpoczęcie kolejnych zadań związanych z naprawa najbardziej zniszczonych dróg wojewódzkich i działania na rzez poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Chodzi m.in. o przebudowę drogi nr 297 w Borowie Wielkim (za 2,6 mln zł) i Lesznie Dolnym, gdzie wartość zadania oszacowano na 6,4 mln zł. ZDW wybuduje także chodniki, sygnalizacje świetlne, przejścia dla pieszych i zatoki autobusowe przy kilku drogach.

W latach 2007-13 ZDW w Zielonej Górze zrealizował ok. 40 inwestycji o łącznej wartości 314 mln zł (przy dofinansowaniu w wys. 258 mln zł z LRPO). Do największych zadań należały: budowa obwodnicy Babimostu za 49 mln zł, obwodnicy Nowej Soli za 47 mln zł, obejścia Nowego Kisielina za 39 mln zł i obwodnicy Ośna Lubuskiego za 28 mln zł.

W nowej perspektywie finansowej UE wadze woj. lubuskiego zapowiadają realizację 49 inwestycji w infrastrukturę drogową. Na ich realizację chcą przeznaczyć ponad 550 mln zł przy dofinansowaniu z RPO Lubuskie 2020 na poziomie 477 mln zł.

dpjcvyf

W ramach tych zadań planowana jest przebudowa ok. 160 km dróg wojewódzkich, budowa siedmiu obwodnic. Wydatki na modernizację dróg oszacowano na 275 mln zł, a budowę obwodnic w wysokości 157,8 mln zł.

Ponadto w regionie powstaną nowe mosty - w Milsku przez Odrę (100 mln zł), przez rzekę Wartę w Skwierzynie (22 mln zł) i Kanał Ołobok we wsi Przetocznica (5,7 mln zł).

Na tzw. liście inwestycji rezerwowych ZDW znalazło się sześć obwodnic, których budowa ma kosztować 224 mln. Realizacja tych zadań będzie uzależniona od ewentualnych oszczędności podczas inwestycji z listy podstawowej, a także efektów pozyskiwania pieniędzy z programów centralnych.

dpjcvyf

Podziel się opinią

Share

dpjcvyf

dpjcvyf