Trwa ładowanie...
d1u6y09
28-04-2015 11:55

Łódź/ Magistrat wprowadza rozwiązania drogowe przyjazne motocyklistom

d1u6y09
d1u6y09

Łódź chce być miastem przyjaznym motocyklistom, dlatego od maja dozwolony będzie przejazd motocykli buspasem przy ul. Inflanckiej - poinformował we wtorek przewodniczący łódzkiej rady miejskiej Tomasz Kacprzak. Planowane są dalsze udogodnienia dla jednośladów.

Kacprzak przypomniał, że w marcu władze miasta pilotażowo udostępniły motocyklistom przejazd al. Palki, ul. Kopcińskiego i Śmigłego Rydza - jako trzecie miasto w Polsce, po Krakowie i Bydgoszczy. "Jak się okazuje, jest bezpiecznie, nie ma żadnych zdarzeń drogowych, dlatego podjęto decyzję o udostępnieniu kolejnego buspasa na ul. Inflanckiej - od pierwszego maja. Długi weekend motocykliści będą mogli zacząć od przejazdu kolejnym buspasem, który jest częścią krajowej drogi nr 1" - dodał.

Decyzja o zezwoleniu motocyklistom na korzystanie z buspasów jest częścią programu "Łódź - Miasto Przyjazne Motocyklistom". Zastępca dyrektora Zakładu Drogownictwa i Transportu Grzegorz Misiorny podkreślił, że magistrat chce też usprawnić przejazd motocykli przez skrzyżowania.

"Na skrzyżowaniach, gdzie występuje ciąg nadrzędny podporządkowany, zapalenie zielonego światła wymuszane jest przez pojawienie się pojazdu na ciągu podporządkowanym. Zdarzało się, że klasyczne pętle indukcyjne zamontowane na skrzyżowaniach nie wykrywały motocykli. Dlatego na wszystkich takich skrzyżowaniach i lewoskrętach będą dorobione specjalne węższe pętle, umożliwiające wykrycie motocykla. To rozwiązanie zastosujemy na wszystkich 240 skrzyżowaniach w obszarowym systemie sterowania ruchem" - wyjaśnił.

d1u6y09

Przewodniczący RM dodał, że magistrat przygotował akcję informacyjną dla pozostałych uczestników ruchu, szczególnie dla kierowców samochodów osobowych. Na trasach udostępnionych dla jednośladów umieszczono znaki informacyjne "uwaga motocyklista na buspasie" oraz piktogramy na nawierzchni ulic. Przypomniał, że udogodnienia dla motocyklistów nie obejmują buspasów tworzonych dla komunikacji miejskiej specjalnie w związku z prowadzonymi w mieście przebudowami dróg, np. przebudową trasy W-Z.

Jak podkreślił przy okazji udostępnienia jednośladom pierwszego buspasa przedstawiciel Stowarzyszenia Łódzkich Motocyklistów Sebastian Matysiak, o zgodę na takie rozwiązanie Stowarzyszenie starało się od trzech lat. Jego zdaniem, Łódź jest coraz bardziej zatłoczona i chociaż motocykle - zgodnie z prawem - mogą przejeżdżać między samochodami stojącymi w korku, powoduje to ryzyko, np. zahaczenia motocyklem o samochód, przewrócenia się motocyklisty czy porysowania pojazdów. Do Stowarzyszenia Łódzkich Motocyklistów należy ponad trzy tysiące mieszkańców województwa.

Zdaniem Marzanny Boratyńskiej z Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Łodzi, policja podeszła do projektu wpuszczenia motocyklistów na buspasy z dużymi obawami. "Baliśmy się, czy motocykliści nie będą popełniać wykroczeń na buspasach, chodziło zwłaszcza o wyprzedzanie autobusów. I musimy przyznać, że na wyznaczonych odcinkach zdarzeń z udziałem motocyklistów nie było. Na łódzkie drogi wyruszyły właśnie policyjne - nieoznakowane - motocykle, co pozwoli na większe zdyscyplinowanie motocyklistów - zaznaczyła.

d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj