Trwa ładowanie...
d2b2r5d
03-04-2015 13:10

Łódź/ Jesienią ruszyć ma obszarowy system sterowania ruchem w mieście

d2b2r5d
d2b2r5d

Elektroniczne tablice informacyjne dla pasażerów, nadajniki GPS w tramwajach i autobusach, mobline aplikacje z informacjami o ulicznych korkach i ruchu pojazdów MPK - to niektóre elementy elektronicznego systemu sterowania ruchem, który powstaje w Łodzi.

Obszarowy system sterowania ruchem, dający pierwszeństwo przejazdu pojazdom komunikacji miejskiej, obejmie w sumie ponad 240 skrzyżowań w Łodzi. Ma zacząć działać w listopadzie tego roku, wraz z oddaniem do użytku zmodernizowanej trasy W-Z.

"Dzięki temu systemowi będziemy mieli pełną informację zarówno dla pasażerów jak i dla kierowców o tym, co dzieje się w mieście" - mówiła w piątek dziennikarzom zastępca dyrektora Zarządu Dróg i Transportu (ZDiT) Katarzyna Mikołajec.

W ramach prac zmodernizowanych zostanie w sumie ponad 240 skrzyżowań na najbardziej zurbanizowanym terenie miasta. Na znacznej części z nich umieszczone zostaną kamery - zarówno do podglądu, jak i rozpoznające tablice rejestracyjne. Obraz z nich będzie trafiał do nowego centrum sterowania ruchem, który powstaje przy ul. Tuwima.

d2b2r5d

Na przystankach ustawionych zostanie nawet 100 elektronicznych tablic informacji pasażerskiej, na których będą wyświetlane informacje o rzeczywistych czasach dotarcia autobusów lub tramwajów.

"Pojazdy MPK będą wyposażone w GPS i będą przekazywały swoje lokalizacje do tego systemu. Aktualizacja faktycznych czasów ich dojazdu wykonywana będzie więc automatycznie" - wyjaśniła Mikołajec.

Podstawowym celem systemu jest uprzywilejowanie w ruchu miejskim tramwajów i autobusów. Wysyłane przez nie sygnały odbierane będą przez sensory umieszczone na trasach komunikacji publicznej, które następnie skomunikują się ze sterownikiem na skrzyżowaniu. Te ostatnie przełączą sygnalizację świetlną, aby umożliwić priorytetowy przejazd tramwajowi lub autobusowi.

Na głównych ulicach Łodzi zamontowanych zostanie też dziewięć tablic o zmiennej treści. Będą na nich wyświetlane informacje m.in. o utrudnieniach w ruchu, korkach czy zalecanych trasach objazdów. Nowy system ma być kompatybilny z działającym już systemem na trasie Łódzkiego Tramwaju Regionalnego.

d2b2r5d

Pasażerowie MPK i kierowcy będą mogli też ściągnąć na swoje telefony komórkowe bezpłatne aplikacje z informacjami o czasie oczekiwania na autobus lub tramwaj czy o utrudnieniach w ruchu.

Cały obszarowy system sterowania ruchem ma zacząć działać od listopada tego roku, wraz z oddaniem do użytku zmodernizowanej trasy W-Z łączącej osiedla mieszkaniowe Olechów, Widzew i Retkinię. Pierwsze testy i próby ruszyć mają w czerwcu. Wartość inwestycji to ok. 78 mln zł.

d2b2r5d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2b2r5d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj