Trwa ładowanie...
26 sierpnia 2015, 15:16

Lexus wyprzedził Mercedesa. Satysfakcja gwarantowana?

Lexus wyprzedził Mercedesa. Satysfakcja gwarantowana?Źródło: Materiały prasowe
d2qeqqc
d2qeqqc

Symbolem luksusu i zadowolenia z posiadania samochodu w Stanach Zjednoczonych nie jest już Mercedes. Tamtejsi klienci zdetronizowali niemiecką markę i obwołali nowego króla. Został nim Lexus.

Badanie przeprowadził American Customer Satisfaction Index (ACSI), instytut badający zadowolenie z posiadanych dóbr (nie tylko samochodów). Warto nadmienić, że w tym roku wyniki w branży motoryzacyjnej były najgorsze od 2004 roku, a więc ponad dekady. Poziom satysfakcji spadł o 3,7 procenta, osiągając poziom 79 proc. zadowolonych ze swoich aut klientów.

Na pierwszym miejscu uplasował się właśnie Lexus, z którego samochodów zadowolonych jest 84 proc. ich posiadaczy. Wynik japońskiego producenta był nieomal identyczny, jak w zeszłorocznym badaniu.

Wstąpienie Lexusa na pierwsze miejsce podium odbyło się kosztem Mercedesa. W zeszłym roku z niemieckiej marki zadowolonych było 86 proc. posiadaczy, w tym roku już tylko 83 proc.

d2qeqqc

Tylko dwaj producenci zanotowali wzrost w porównaniu do badania w ubiegłym roku. To Acura, która zajęła trzecie miejsce (83 proc. zadowolonych, wzrost o 8 proc.) oraz BMW (82 proc. zadowolonych, wzrost o 3 proc.).

Amerykańskie marki nie popisały się na rodzimym rynku. Ford osiągnął 81 proc., General Motors 79 proc., a Fiat Chrysler Automobiles – 75 proc.

ACSI wskazuje przyczyny spadku zadowolenia klientów. To przede wszystkim wzrost cen oraz akcje przywoławcze. Dyrektor Instytutu David Van Amburg powiedział, że „satysfakcja klientów została sztucznie zawyżona w latach 2009-10, kiedy ceny samochodów były niskie, bo w czasie kryzysu dotował je rząd. Obecna korekta jest więc naturalna”.

Akcje przywoławcze także nie przyczyniły się do wzrostu satysfakcji klientów. W samym 2014 roku w Stanach Zjednoczonych było ich niemal 64 miliony. „Akcji nie powinno być aż tyle, to niedopuszczalne, jeśli weźmie się pod uwagę technologie, jakimi dysponują fabryki” – powiedział Van Amburg.

d2qeqqc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2qeqqc
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj