Trwa ładowanie...
10-10-2005 14:00

Lexus IS 430 – jeden, jedyny…

Lexus IS 430 – jeden, jedyny…
d1n48ni
d1n48ni

| [

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/pjpeg/1345/is430-lexus-01.jpg',402,269) ) |
| --- | Lexus zaprezentował prototyp nowego auta serii IS. Samochód ma nadwozie znane z modelu podstawowego IS 200, ale napędzane jest silnikiem pochodzącym z limuzyny Lexus GS 430. Prototypowy IS 430 ma ukazywać potencjał sportowy drzemiący w tej serii... a być może zapowiada również wprowadzenie mocniejszej wersji tego najmniejszego Lexusa.

| [

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/pjpeg/1345/is430-lexus-02.jpg',402,270) ) |
| --- | Debiutująca w 1999 roku seria IS początkowo była wyposażona seryjnie w silnik o sześciu cylindrach umieszczonych rzędowo. Jednostka miała pojemność dwóch litrów i moc 155 KM. IS 200 miał być dla Lexusa tym, czym compact serii 3 dla BMW: tańszy i bardziej masowy model luksusowej marki. Jednak przyjecie rynkowe tego auta było dość powściągliwe. Choć auto podobało się, a chętnych na markę Lexus tez było dość dużo, jednak 30 tys euro za auto wyposażone w dwulitrowy silnik to dość sporo. IS 200 wyglądal sportowo i dynamicznie, ale jeździł jak kompakt z dwulitrowym, benzynowym silnikiem. Niebawem więc wprowadzono wersję IS 300. Auto kosztuje 35 tys euro, czyli o 5 więcej niż IS 200. Jednak różnica pomiędzy dwu-, i trzylitrowym silnikiem jest więcej niż subtelna. IS 300 w pełni zasługiwał na miano samochodu o sportowym zacięciu i tym samym wyznaczył kierunek rozwoju serii IS. Skoro Lexus jest niewielki, to niech będzie szybki! Pomysł zaskoczył i jesteśmy właśnie świadkami jego dalszej ewolucji.

d1n48ni

| [

]( javascript:otworz('http://i.wp.pl/a/f/pjpeg/1345/is430-lexus-03.jpg',402,269) ) |
| --- | Model serii IS z ośmiocylindrowym silnikiem w układzie V ma moc 340 KM. Silnik współpracuje z automatyczną sześcioprzekładniową skrzynią biegów znaną z tego samego modelu, z którego pochodzi silnik, tj GS 430. Z tego modelu pochodzą również elementy zawieszenia, które mają zapewnić doskonałe tłumienie hałasu podczas bardziej dynamicznej jazdy. Dodano oczywiście inne obręcze kół, szersze opony (tylne koła maja szerokość 265 mm) i tym podobne detale.

Jest powód, dla którego zarówno piszący te słowa, jak i je czytający nie mają powodu, by się specjalnie emocjonować prototypem Lexusa IS 430. Nie chodzi tu nawet o obawy, czy to auto ma realne szanse doczekać się produkcyjnej wersji, czy pozostanie li tylko płochą igraszką speców od kształtowania wizerunku marki Lexus. Jeśli bowiem nawet przyjmiemy, że Lexus wziąłby się do roboty i niebawem skierował do sprzedaży tak samo, lub podobnie dynamiczną wersję serii IS, polskim klientom przybyłby jedynie kolejny powód do frustracji. Otóż bowiem cała ta historia rozwoju serii Lexusa IS nijak ma się do polskich realiów. Polski importer Lexusa, Toyota Motor Poland poprzestaje na oferowaniu jedynie wersji dwulitrowej modeli IS. U nas można kupić IS 200. ...po IS 300 trzeba jechać do Niemiec. Skoro więc wersja trzylitrowa jest zbyt luksusowa na polski rynek, po co bajać o wersji 4,3 litra V8. Stropiony tą konstatacją autor milknie. ...ale ciekawe swoja drogą, czy i menedżerowie Toyota Motor Poland stropili się choć
trochę.

d1n48ni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n48ni
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj