Trwa ładowanie...
30-09-2015 11:45

Lewitująca deska z przyszłości już działa

d1u6y09
d1u6y09

*Projekt Lexus Hoverboard rozpoczął się 18 miesięcy temu we współpracy z naukowcami z IFW Dresden oraz z firmy evico GmbH, która specjalizuje się w technologii magnetycznej lewitacji. Po serii testów w laboratoriach w Dreźnie w wykonaniu profesjonalnego skateboardzisty, Rossa McGourana, postanowiono sprawdzić, na co stać Hoverboard. *

Zespół przeniósł się do Barcelony, gdzie zbudował specjalnie przygotowany skatepark, na którym można było wykorzystać techniki jazdy, figury i nawyki środowiska deskorolkowców ze specyfiką technologii lewitacji magnetycznej. Przewieziono do Barcelony 200 m toru magnetycznego, który zamontowano pod powierzchnią skateparku. Ross wypróbował na nim niepowtarzalne tricki, na które zwykła deskorolka nie może sobie pozwolić, np. jazdę po wodzie. Film pt. "Slide" rejestrujący testy w Barcelonie wyreżyserował wielokrotnie nagradzany Henry-Alex Rubin. Obok Hoverboarda i Rossa McGourana bierze w nim udział także Lexus GS F.

- Jeżdżę na deskorolce od 20 lat, ale jazda na Hoverboardzie, bez elementu tarcia, to zupełnie nowe doświadczenie, wymagające nowych umiejętności. Musiałem wypracować optymalną postawę i sposób na utrzymywanie równowagi - powiedział Ross.

Technologia lewitującej deskorolki Lexusa opiera się na dwóch kriostatach — zbiornikach, w których nadprzewodnik jest chłodzony do -197 stopni Celsjusza ciekłym azotem. Deska ustawiana jest nad torem zawierającym magnes stały.

d1u6y09

- Pole magnetyczne pozwala zachować dystans między deską i torem, powodując lewitację. Pole jest na tyle silne, że utrzymuje ciężar człowieka, nawet gdy wykonuje tricki i skacze na desce - wyjaśnia dr Oliver de Hass, szef firmy evico.

d1u6y09
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1u6y09
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj