Leasing w sektorze publicznym
Ministerstwo Skarbu Państwa dostrzegło korzyści Full Service Leasingu i planuje wynajem aut. Stwarza to szerokie pole do rozwoju usługi, która ma szansę w końcu stać się strategiczną w Polsce. Specjaliści prognozują, że decyzje Ministerstwa wpłyną na zwiększenie popularności FSL zarówno w całym sektorze publicznym, a także wśród średnich i dużych firm.
- _ Zainteresowanie Ministerstwa Skarbu Państwa outsourcingiem floty postrzegam jako naturalną konsekwencję poszukiwania oszczędności w obszarze administracji _ - komentuje Ireneusz Tymiński, General Manager KBC Autolease Polska. - _ To także przejaw korzystania z nowoczesnych rozwiązań finansowych, znanych w sektorze przedsiębiorstw prywatnych. Myślę, że ten sygnał jest ważny zarówno dla sektora publicznego, jak i prywatnego. _
Spora część podmiotów sektora prywatnego już od kilku lat korzysta z tego rozwiązania. Warto podkreślić, że także wiele firm należących do państwa, a więc mających przedstawicieli Ministerstwa Skarbu Państwa we władzach, już stosuje outsourcing floty.
Całkowite szacowane oszczędności, związane z wprowadzeniem modelu Full Service Leasingu, sięgają od kilku do nawet 30 procent. Wynikają one z uwzględnienia korzyści finansowych, podatkowych oraz organizacyjnych. Usługa zawiera bowiem finansowanie oraz zryczałtowany pakiet serwisowy, na który składają się koszty przeglądów, napraw i opon wraz z ubezpieczeniem.
Do rozwoju tej usługi w Polsce przyczyniły się korporacje z rodowodem zachodnim, które otwierając polskie oddziały, bardzo często sięgały po FSL. Dziś jest to sposób na flotę także firm lokalnych, posiadających średnią lub dużą flotę, a nawet sektora MŚP. Powodem wzrostu zainteresowania tą formą finansowania i zarządzania były zmieniające się rozwiązania prawne i podatkowe oraz większa skłonność polskich firm do outsourcingu.
Usługa Full Service Leasing, polega na finansowaniu w formie pozabilansowego leasingu operacyjnego firmowych samochodów, czemu towarzyszy pełny pakiet serwisowy, zawierający przeglądy, naprawy, opony, ubezpieczenie i assistance. Te elementy dostępne są w zryczałtowanej stawce miesięcznej. Leasing operacyjny nie jest uwzględniany w bilansie klienta, co poprawia wskaźniki rentowności (ROE, ROA) . Nie pogłębia także zadłużenia firmy.
Jest to rozwiązanie, które obniża koszty utrzymania floty w przedsiębiorstwach, polepsza cash flow oraz minimalizuje kilka rodzajów ryzyk (m.in. utraty wartości rynkowej pojazdu, kosztów serwisowych). Dodatkowo pozwala redukować czynności operacyjne i biurokrację, a także zapewnia kompleksową obsługę partnera specjalizującego się w CFM.