Trwa ładowanie...
d4jdngl
03-06-2010 18:09

Laureat Oscara: ci imbecyle nie wiedzą co robią

d4jdngl
d4jdngl

Inżynierowie koncernu BP podejmują kolejną próbę zatamowania wycieku ropy naftowej z szybu w Zatoce Meksykańskiej. Swoją pomoc zaoferował laureat tegorocznego Oscara, znany reżyser James Cameron, który ma doświadczenie w operacjach podwodnych, zdobyte przy kręceniu filmów dokumentalnych i "Titanica". BP odrzucił jednak jego propozycję. - Ci imbecyle nie wiedzą, co robią - powiedział Cameron.

Planuje się zatkanie miejsca wycieku specjalną metalową kopułą. Z ekipami BP współpracują amerykańscy specjaliści rządowi. Władze usiłują również rozcieńczyć plamę ropy w Zatoce za pomocą specjalnych chemikaliów - dyspergentów - rozpylanych z samolotów.

Jak powiedział szef rządowej akcji usuwania skutków katastrofy, admirał Thad Allen, rozważa się również użycie dyspergentów pod wodą. Miejsce wycieku znajduje się na głębokości 1,6 km poniżej poziomu wody.

W operacji oczyszczania Zatoki i jej wybrzeży bierze udział 20 000 pracowników agencji rządowych i prywatnych kontraktorów. Zaangażowanych jest w nią ponad 1900 statków i łodzi. Przeprowadzono m.in. ponad 120 operacji kontrolowanego wypalania ropy wypływającej na powierzchnię Zatoki.

d4jdngl

Katastrofę wywołał wybuch i pożar na platformie wiertniczej Deepwater Horizon 20 kwietnia. Do Zatoki Meksykańskiej wydostaje się obecnie około 3 milionów litrów ropy dziennie.

Plama ropy, która niszczy florę i faunę u wybrzeży Luizjany, zbliża się do Florydy - w czwartek znajdowała się już w odległości zaledwie 10 km od wybrzeży tego stanu. Hotelarze i restauratorzy na Florydzie obawiają się, że ekologiczna katastrofa odstraszy turystów od przyjazdu w tegorocznym sezonie.

Na tereny dotknięte katastrofą wybiera się ponownie prezydent Obama - jak zapowiedział Biały Dom, ma tam przybyć w piątek.

Tomasz Zalewski

d4jdngl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jdngl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj