05-08-2014 08:42

Latvala wygrywa Rajd Finlandii

d3jwrem
d3jwrem

Ekipa Volkswagena - Jari-Matti Latvala/Mikka Anttila - zwyciężyła po raz trzeci w tym sezonie. Tym razem zawodnicy stanęli na najwyższym podium Rajdu Finlandii.

Wygrana wzbudziła entuzjazm wśród Finów, gdyż po raz pierwszy od 4 lat imprezę zwyciężyła fińska załoga. Latvala i Anttila w swoim Polo R WRC zapewniła widzom dużą dawkę emocji, wyprzedzając Ogiera i Ingrassię zaledwie o 3,6 s. Trzeci reprezentant Volkswagena zajął z kolei czwarte miejsce. Był to najlepszy rezultat niemieckiej marki w historii startów w Rajdowych Mistrzostwach Świata, po majowym Rajdzie Argentyny.

Łącznie Latvala i Ogier zwyciężyli aż w 25 z 26 oesów. Przed końcowym Power Stage różnica między pierwszym a drugim wynosiła 3,7 s, która na linii mety zmniejszyła się o 0,1 s. Obaj kierowcy wielokrotnie rozwijali maksymalną, ograniczoną elektronicznie prędkość 200 km/h. Nie zabrakło skoków na hopach (sięgających nawet 60 m), wzniesień ograniczających widoczność i ostrych zakrętów.

- Zwycięstwo jest dla nas wyjątkową chwilą. Po nienajlepszym roku 2013 taki sukces cieszy podwójnie. Od początku rajdu czułem się bardzo dobrze, zaś auto było ustawione perfekcyjnie. Bardzo dziękuję zespołowi i kibicom na trasie - powiedział Latvala.

Podwójne zwycięstwo w Finlandii pozwoliło Volkswagenowi zwiększyć przewagę nad drugim w kategorii konstruktorów Citroenem do 175 punktów. Oznacza to, że już w Rajdzie Niemiec marka może obronić tytuł mistrzowski w tej kategorii.

Źródło: Volkswagen