Trwa ładowanie...
31-01-2016 17:10

Land Rover Defender - koniec epoki

Land Rover Defender - koniec epokiŹródło: zdjęcie producenta
d1n2y5p
d1n2y5p

Jedno z najbardziej rozpoznawalnych aut terenowych świata odchodzi do historii. 29 stycznia 2016 zakończono produkcję Land Rovera Defendera. Ostatni z ponad 2 milionów wytworzonych egzemplarzy zjechał z taśmy montażowej zakładu w Solihull w Wielkiej Brytanii.

Po 68 latach produkcji popularny "Landy" stał się obiektem muzealnym. Pierwsze egzemplarze legendarnego modelu wyjechały z fabryki w 1948 roku. Inspiracją do budowy brytyjskiego łazika był wojenny bohater - Jeep Willys - jednak ten Defender miał mieć sztywny dach i stały napęd na obie osie.

Ówczesny wytwórca auta, czyli firma Rover, została zaskoczona popularnością swojej nowości. Po błyskawicznym sprzedaniu 8 tys. pierwszych wyprodukowanych aut musiano znacznie zwiększyć plany produkcyjne. Ostatecznie, na drogi wyjechało ponad 2 miliony Defenderów (swoją nazwę model otrzymał w 1990 r.), które dowiodły swojej użyteczności i wytrzymałości pracując w każdych warunkach klimatycznych. Według danych producenta, do tej pory, ponad 2/3 ze wszystkich wyprodukowanych egzemplarzy wciąż jest w użyciu.

Mimo nieustającej popularności auta, obecny właściciel i wytwórca - koncern Jaguar Land Rover - JLR (zarządzany przez indyjską grupę Tata Motors) - zdecydował o zakończeniu produkcji. Powodem są przede wszystkim obowiązujące normy emisji zanieczyszczeń oraz testów zderzeniowych.

Koncern zapewnia, że pracuje nad następcą modelu, a na razie w jego ofercie podstawą są Freelander, Discovery oraz Range Rover. Kiedy mógłby pojawić się następca Defendera nie wiadomo.

BC

d1n2y5p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n2y5p
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj