Kuzaj zwycięzcą Rajdu Polski

d34nvzu
d34nvzu

Leszek Kuzaj (Subaru Impreza)
wygrał w niedzielę w Mikołajkach 63. samochodowy Rajd Polski. Po dwunastu odcinkach specjalnych Kuzaj wyprzedził Szweda Oscara Svedlunda (Subaru Impreza) o 51,5 s i Michała Sołowowa (Mitsubishi Lancer) o 1.25,6.

Czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej zajął lider klasyfikacji mistrzostw Europy Włoch Giandomenico Basso (Fiat Punto Abarth)
, który stracił do zwycięzcy 2.49,1.

Kuzaj odniósł tym samym swoje drugie zwycięstwo w Rajdzie Polski, lecz po raz pierwszy w rywalizacji na szutrze. Według niego, rajd był od początku bardzo trudny technicznie.

"Tempo było zabójcze, dwa razy znaleźliśmy się poza drogą, jeździliśmy czasem po krzakach, ale dużo, mieliśmy dużo radości" - podsumował zwycięzca na konferencji prasowej.

d34nvzu

Oceniając przygotowanie tras, Kuzaj mówił, że były przepiękne, "po prostu marzenie". Miał jednak i zastrzeżenia. "Oesy były niestety za szybkie. Nie chciałbym skończyć na wózku inwalidzkim trafiając w jakieś drzewo" - podkreślił Kuzaj.

Jak wyliczyła ekipa Kuzaja, prowadzone przez niego Subaru osiągnęło średnią prędkość przejazdu ok. 118 km/h. Obawy triumfatora podzielił również drugi na mecie, szwedzki kierowca Oscar Svedlund.

"Wydaje mi się, że samochody WRC osiągną tu przeciętną prędkość w granicach 130 lub 140 km/godz, a to już chyba jest jednak zbyt szybko" - dodał Szwed. Mówiąc o autach WRC szwedzki kierowca nawiązał do ambicji organizatorów aby Rajd Polski stał się eliminacją mistrzostw świata. Specjalnie przygotowane samochody, uczestniczące w zawodach światowej rangi, są znacznie szybsze od aut startujących w mistrzostwach Europy czy rajdach krajowych.

Pechowy przebieg miał niedzielny start Sołowowa, który był liderem po siedmiu odcinkach. Na ósmym Sołowow wypadł z trasy, przebił dwie opony, stracił blisko półtorej minuty i wyprzedzili go Kuzaj oraz Svedlund.

d34nvzu

"Staraliśmy się jechać jak najszybciej, koledzy nie dali nam odetchnąć. Popełniliśmy błąd, przecięliśmy opony, po prostu pech" - wyjaśnił pilot Sołowowa Maciej Baran.

Zadowolony z występu był lider klasyfikacji generalnej mistrzostw Europy, Włoch Giandomenico Basso.

"Ta edycja była zdecydowanie lepsza niż poprzedni rajd. 90 procent tras zostało zmienionych i miały wyższy poziom niż w ubiegłym roku. Zdobyliśmy punkty do klasyfikacji ME i to się liczy" - zaznaczył Basso.

d34nvzu

Rajdu nie ukończył ubiegłoroczny zwycięzca Krzysztof Hołowczyc, który musiał wycofać się już podczas pierwszego, sobotniego odcinka specjalnego. Subaru Hołowczyca zapaliło się podczas jazdy.