Trwa ładowanie...
08-07-2011 16:52

Kupujemy mniej samochodów

Kupujemy mniej samochodówŹródło: zdjęcie producenta
d2ibjr1
d2ibjr1

Ze wstępnych danych wygenerowanych z systemu CEP wynika, że w czerwcu zarejestrowano 24 776 samochodów osobowych oraz osobowych z homologacją ciężarową. Wynik ten jest o 8,30 proc. gorszy (-2 243 sztuki) w porównaniu do rezultatu zanotowanego w czerwcu ubiegłego roku. W stosunku do maja uzyskany rezultat jest wyższy o 11,57 proc. (+2 570 sztuk).

(fot. PAP/ Grzegorz Michałowski)
Źródło: (fot. PAP/ Grzegorz Michałowski)

Łącznie od początku roku liczba zarejestrowanych aut osobowych i osobowych z homologacją ciężarową osiągnęła poziom 137 671 samochodów, o 5,70 proc. (-8 322 sztuki) niższy w porównaniu do wyniku uzyskanego w analogicznym okresie ubiegłego roku. Spadek zanotowany na koniec pierwszego półrocza nie dziwi. Ze względu na zmiany w przepisach wprowadzone z początkiem tego roku był przewidywany. To co może ewentualnie dziwić to zachowanie jednej z grup klientów, nieco odmienne od oczekiwanego. Wbrew wcześniejszym prognozom klienci indywidualni ograniczają zakupy nowych aut. Część z nich w zamian decyduje się na zakup samochodu używanego.

Potwierdza to analiza popytu na kredyty samochodowe powstała w oparciu o zapytania zgłaszane przez użytkowników porównywarki finansowej Comperia.pl. Eksperci przeanalizowali trendy na podstawie 195 tys. zapytań o kredyt samochodowy. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zaobserwowano zmianę preferencji. Od lipca 2010 roku do marca 2011 roku ponad połowa zapytań dotyczyła kredytów na zakup nowego samochodu. Mniejszą popularnością cieszyły się natomiast kredyty na zakup auta używanego. Jednak w ostatnim czasie nastąpiło całkowite odwrócenie trendu. Aktualnie około 80 proc. zapytań dotyczy ofert kredytowych na zakup samochodów używanych.

(fot. PAP/Butsenko Anton)
Źródło: (fot. PAP/Butsenko Anton)

Tegoroczne zakupy przedsiębiorców są mniejsze niż w roku ubiegłym. Zmieniła się także struktura w tej części rynku. O ile w roku ubiegłym sprzedaż napędzały samochody "z kratką" kupowane przez małe i średnie firmy oraz osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, o tyle obecnie wzrastają flotowe zakupy samochodów osobowych, dokonywane przez duże firmy.

d2ibjr1

Obecnie rejestrowane auta "z kratką" to wciąż efekt sprzedaży realizowanej jeszcze pod koniec ubiegłego roku. W sumie liczba aut "z kratką" zarejestrowanych w czerwcu, która wyniosła zaledwie 145 sztuk była co prawda o 13,28 proc. większa niż w maju tego roku, ale stanowiła jedynie 2,02 proc. liczby tego typu aut zarejestrowanych w czerwcu ubiegłego roku. Od początku roku do końca czerwca zarejestrowano tylko 1 905 samochodów osobowych z homologacją ciężarową. Wynik ten jest o ponad 94 proc. gorszy w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Rynek importowanych aut używanych wzrósł w porównaniu do maja 2011 roku i jednocześnie zmniejszył się w stosunku do czerwca 2010 roku. W czerwcu br. zarejestrowano 60 582 samochody osobowe, tj. o 4,44 proc. więcej niż w maju i o 8,48 proc. mniej niż w czerwcu 2010 roku. Od początku roku zarejestrowano już 327 876 sztuk samochodów osobowych z importu, czyli o 7,85 proc. mniej(-27 915 sztuk) w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego.

(fot. PAP/Jacek Bednarczyk)
Źródło: (fot. PAP/Jacek Bednarczyk)

Jak będzie rozwijał się rynek w dalszej części tego roku oraz w roku przyszłym? Wszystko wskazuje na to, że prognozowany spadek na poziomie 5-10 proc. nie tylko zostanie osiągnięty, ale wręcz może zostać przekroczony. Jak co roku czerwiec był miesiącem, w którym kupujemy więcej samochodów, jednak był on zdecydowanie gorszy od tego samego miesiąca w zeszłym roku, co wyraźnie wskazuje na spadek liczby kupowanych samochodów.

d2ibjr1

Trudno dziś jednak wyrokować co będzie się działo w następnym roku. Zmiany w przepisach związanych z samochodami firmowymi wprowadzone przez Ministerstwo Finansów zgodnie z założeniami mają przecież obowiązywać właśnie do końca 2012 roku. Czy później znowu wróci możliwość zakupu aut z pełnym odliczeniem VAT? Jeżeli tak, po raz kolejny będziemy mieli ograniczenia w sprzedaży, tym razem spowodowane oczekiwaniem na lepszą ofertę.

(źródło: samar.pl)

sj

d2ibjr1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ibjr1
Więcej tematów