Trwa ładowanie...
Auto Świat
28 września 2010, 09:49

Kupiłeś złom, nie samochód? - Zobacz co robić

3
4
Share
Kupiłeś złom, nie samochód? - Zobacz co robićŹródło: PAP
d1ii2me
d1ii2me

Nie bójmy się wymagać uczciwości i profesjonalizmu od sprzedawców aut. Za każdą transakcję odpowiadają przez dwa lata.

(fot. PAP)
Źródło: (fot. PAP)

_ Kupiłem 3-letnie auto w komisie przy autoryzowanym salonie samochodowym. Jeździłem nim przez półtora roku i byłem zadowolony. Niestety, w ubiegłym tygodniu rozsypała się w nim skrzynia biegów. Mechanicy w warsztacie odkryli, że ktoś manipulował przy wskazaniu przebiegu - cofnął go o 120 tys. km. Nie dość, że muszę wyłożyć na naprawę 8 tys. zł, to jeszcze mam samochód z "kręconym" przebiegiem. Czy można po tak długim czasie domagać się naprawy od sprzedawcy?. _

Półtora roku po kupnie? Czemu nie! Wszystko zależy od tego, od kogo kupiliśmy samochód. Jeżeli to osoba prywatna, to właściwie w chwili, gdy zapłaciliśmy za auto, nie mamy już szans na reklamację. Jeśli jednak - tak jak w tym przypadku - kupiliśmy samochód od firmy (komis, salon samochodowy itp.), jesteśmy pod ochroną przepisów konsumenckich przez dwa lata.

(fot. Auto Świat/ autoswiat.pl)
Źródło: (fot. Auto Świat/ autoswiat.pl)

Przekręcony licznik, sfałszowana książka serwisowa, powypadkowa przeszłość - za to wszystko sprzedawca odpowiada przez dwa lata!

d1ii2me

Kiedy samochód jest "niezgodny z umową"?
Wada musi być poważna. Żadne drobne usterki i zwyczajne zużycie eksploatacyjne nie wchodzi w grę. O poważnej wadzie możemy mówić np. wtedy, gdy odkryjemy, że w naszym samochodzie ktoś sfałszował wskazania przebiegu, samochód jest powypadkowy i źle naprawiony, choć miał być bezwypadkowy, albo np. nie ma ważnych elementów wyposażenia, choć w ogłoszeniu napisano, że ma. Również sfałszowana historia serwisowa może być w pewnych sytuacjach poważną wadą.

- O odkryciu wady trzeba poinformować sprzedawcę nie później niż 2 miesiące od jej wykrycia.
- Z opcji "niezgodność" można skorzystać, gdy nie minęły terminy określone w ustawie, czyli dwa lata od zawarcia umowy kupna. Uwaga: za porozumieniem stron, w przypadku towaru używanego, termin zgłoszenia reklamacji może być skrócony, jednak nie poniżej roku. Skrócenie terminu musi być zaznaczone w umowie. Jak to zrobić - krok po kroku
Po wykryciu wady warto zastanowić się, czy da się ją obiektywnie zakwalifikować jako istotną. Jeśli nie, szkoda czasu. Szczególnie w przypadku, gdy od kupna auta minęło 6 miesięcy, warto zaopatrzyć się w opinię rzeczoznawcy lub przynajmniej szczegółowy kosztorys naprawy.

Nie później niż 2 miesiące od wykrycia wady należy zawiadomić o niej sprzedawcę. Zawiadomienie najlepiej wysłać listem poleconym za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Należy w nim opisać wadę i swoje roszczenia.

Jeśli w ciągu 2 tygodni od odebrania zawiadomienia sprzedawca nie poinformował nas o swojej decyzji, już wygraliśmy. Teraz uzyskanie sądowego nakazu zapłaty lub odstąpienia od umowy będzie formalnością.

d1ii2me

- Jeśli sprzedawca wyraził chęć naprawienia szkody, trzeba mu to umożliwić.
- Kwestią negocjacji jest uzyskanie ewentualnego rabatu.
- Jeśli nie dogadamy się w kwestii rabatu lub naprawy, pozostaje nam droga sądowa.

Uwaga: zawiadomienie ustne o wadzie ma sens, jeśli kierujemy je do poważnej firmy, która z zasady postępuje fair. W każdym innym przypadku lepiej wysłać zawiadomienie listem, nawet jeśli auto kupiliśmy wczoraj i wydaje się nam, że tylko przedłużamy sprawę.

Uwaga! Handlarze znaleźli "obejście" przepisów chroniących kupującego. Ich sekret tkwi w fakturze, jaką wystawiają klientowi. W przeważającej liczbie przypadków klient, gdy już zdecydował się na auto i chce zapłacić, dostaje propozycję, którą sprzedawca rzuca, jakby to była formalność: napiszemy umowę na trochę mniej, dobrze? Niby nie robi nam różnicy, że zapłaciliśmy 20 tys. zł, a fakturę dostaniemy na 15 tysięcy, ale w przypadku roszczeń sprzedawca zaproponuje zwrot tej mniejszej kwoty. Często zdarza się też, że handlarz godzi się na wystawienie rzetelnej faktury pod warunkiem, że dopłacimy mu, nazywając tę usługę "watmarżą". Odradzamy kupowanie aut od takich oszustów! Masz prawo do...
Bezpłatnej naprawy, jeśli jest możliwa, lub wymiany auta. Odnosi się to do rzeczy, które opłaca się i można naprawić. Jeśli samochód ma cofnięty licznik, ta opcja nie wchodzi w rachubę. W przypadku samochodu używanego wymiana na podobny jest możliwa, o ile obie strony zaakceptują to rozwiązanie.

d1ii2me

Zwrotu części kwoty zapłaconej za samochód. Fachowo nazywa się to obniżeniem ceny. I w tym przypadku niezbędne jest porozumienie pomiędzy sprzedawcą a kupującym. Chodzi o to, aby przyznany już po zawarciu umowy rabat pokrył w całości straty kupującego (np. wystarczył na naprawę auta) lub wynagrodził brak w wyposażeniu, które miało być, a go nie ma.

Odstąpienia od umowy. Możliwe, gdy dwie pierwsze opcje są niewykonalne lub i nam, i sprzedawcy najbardziej odpowiada to rozwiązanie.

d1ii2me
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ii2me
d1ii2me
d1ii2me
d1ii2me
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (880 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.