Trwa ładowanie...
16-09-2008 11:47

Kup sobie auto Stanisława Lema

Kup sobie auto Stanisława Lema
d28szw9
d28szw9

Niesamowita gratka, dla fanów motoryzacji oraz twórczości wielkiego pisarza, na aukcji internetowej można kupić samochód, którego pisarz był jedynym właścicielem od 1981 roku.

Stanisław Lem kupił samochód w Berlinie Zachodnim wiosną 1981 roku. Dziś trudno wyobrazić sobie wrażenie, jakie pięciometrowa limuzyna, krążąca ulicami Krakowa, musiała wywierać na przechodniach w szarej, siermiężnej Polsce Ludowej.

Samochód był regularnie serwisowany w autoryzowanym warsztacie w Berlinie Zachodnim. Wielokrotnie przekraczał granicę pomiędzy Wschodem a krajami po drugiej stronie żelaznej kurtyny. Jego właściciel wykorzystywał go do przewożenia dóbr nieosiągalnych w komunistycznej Polsce, do których zaliczały się produkty tak wyszukane jak szynka w puszkach i papier toaletowy. Jednocześnie za oparciem tylnej kanapy przemycana była Kultura Paryska i inne pisma emigracyjne.

Po powrocie do Krakowa, aby zza kanapy wydobyć te niewielkie książeczki (były to specjalne miniaturowe wydania, przeznaczone do przemytu na terytorium Polski) Stanisław Lem w sklepie medycznym zaopatrzył się w szczypce porodowe.

d28szw9

Przesadą byłoby twierdzenie, że to akurat egzemplarze Kultury i innych czasopism przemycanych za oparciem tylnego siedzenia lemowego mercedesa natchnęły Solidarność wolnościowymi ideami, czyli że samochód ten znacząco przyczynił się do upadku komunizmu w Europie Wschodniej, jednak z pewnością miał w tym swój skromny udział, choćby jako namacalny czterokołowy symbol zachodniego dobrobytu. W grudniu 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny. Odcięcie od świata sprawiło, że Stanisław Lem postanowił z Polski wyjechać, rodzina Lemów zamieszkała w Wiedniu. Zgodnie z austriackimi przepisami samochód wyposażono w wiedeńskie numery rejestracyjne (W615203), jednak tuż przed ostatecznym upadkiem komunistycznego reżimu w Polsce Lemowie wrócili do kraju, a samochód – do swych krakowskich tablic rejestracyjnych. Tablice te są same w sobie rzadkością, ponieważ na ulicach niewiele można spotkać samochodów z tablicami z 1981 roku, a aut z oryginalnym lakierem i w tak znakomitym stanie właściwie się nie widuje.

Podczas 27-letniej służby samochód został kilkakrotnie doświadczony przez los. Tylne światło zostało rozbite w Wiedniu w latach osiemdziesiątych, przód uległ deformacji w latach dziewięćdziesiątych. Drobne ślady spotkania z jabłonką w ogrodzie Stanisława Lema nadal są widoczne na tylnym zderzaku, jednocześnie jednak dowodzą niemal czołgowej solidności samochodu (jabłonka, po krótkiej rekonwalescencji, ozdrowiała).

Samochód to model 280 SE, wyposażony w silnik benzynowy o pojemności 2,8l z wtryskiem paliwa i dysponujący mocą 185KM. Pomimo wielu lat eksploatacji auto ma przejechane jedynie 109 000km. Całkowity dochód z aukcji zostanie przekazany dla fundacji Mam Marzenie.

Źródło: Aukcje.wp.pl

d28szw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28szw9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj