Trwa ładowanie...
d258bat

Kubica liczy na małego plusa

d258bat
d258bat

- Gdybyśmy na torze Monza wystawili bolid, który przygotowaliśmy na Grand Prix Monako, nie bylibyśmy w stanie przekroczyć 300 km/godz. - mówi główny inżynier BMW Sauber Willy Rampf przed najszybszym w sezonie Grand Prix Włoch.

Tor Monza pod Mediolanem to legendarna "Świątynia Szybkości". Na prostej startowej najszybsi kierowcy w najmocniejszych bolidach mkną nawet 370 km/godz.! Ponad 300 km/godz. rozwija się w czterech miejscach toru, a aż 76 proc. dystansu przejeżdża się z gazem wciśniętym do deski.

Dużo mówią też średnie prędkości - zeszłoroczny wyścig Robert Kubica ukończył na trzecim, jak dotąd wciąż najlepszym miejscu w karierze. Polak mknął po swoje pierwsze podium, pokonując najszybsze okrążenie ze średnią prędkością 250 km/godz. Dla porównania: w Monako, gdzie uliczny tor sprawia, że wyścig jest najwolniejszy w sezonie, Kubica na najlepszym kółku w tym roku jechał średnio 158 km/godz.

Różne wyścigi, różne samochody, różne ustawienia. Inżynierowie przed GP Włoch mają mnóstwo roboty z przerobieniem bolidu - znacznie zmienia się pakiet aerodynamiczny (małe i płaskie tylne skrzydło), inaczej pracują silnik i hamulce. Te ostatnie narażone są na zniszczenie - pod koniec prostej kierowcy zwalniają z 350 km/godz. do 80 km/godz. w ciągu zaledwie 3 sekund! W niektórych miejscach kierowca naciska na hamulec z siłą 90 kg.

- Liczę na to, że znów uda się zająć miejsce w trójce. Ale teraz nie jest tak jak w zeszłym roku, kiedy na szybkich torach dużo zyskiwaliśmy. Dziś ten plus może być mały. Ale niech będzie i taki - mówi Kubica.

d258bat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d258bat
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj