Trwa ładowanie...
24-10-2012 16:02

Kto zapłaci za mandat pracownika?

Kto zapłaci za mandat pracownika?Źródło: PAP/Marcin Bielecki
d1ze2pc
d1ze2pc

Jeśli pracownik podczas wykonywania obowiązków służbowych dostał mandat za wykroczenie drogowe to nie zawsze na pracodawcy spoczywa obowiązek jego zapłacenia.

Za naruszenie przepisów odpowiada osoba, która się tego dopuściła. Pracodawca zatem nie ma obowiązku płacenia mandatów swoich pracowników, bez względu na to, czy poruszali się oni w danym momencie samochodem służbowym. Zdarza się że mandat wraz ze zdjęciem z fotoradaru przychodzi na adres firmy. Mimo że to ona formalnie jest właścicielem pojazdu to jeśli pracodawca nie siedział za kierownicą nie musi płacić mandatu.

Ma on jednak obowiązek wskazać osobę, która danego dnia korzystała z samochodu, wtedy mandat jest kierowany do konkretnego pracownika. Ma on 30 dni na złożenie wyjaśnień i uregulowanie należności, w przeciwnym razie sprawa zostanie skierowana do sądu grodzkiego, a w przypadku przegranej pracownik może zostać obciążony kosztami postępowania.

Niektórzy pracodawcy chcąc chronić swoich podwładnych unikają udzielenia informacji o osobie, która prowadziła auto. Nie jest to jednak najlepsze rozwiązanie, gdyż w takiej sytuacji pracodawcy grozi grzywna do 5 000 zł. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pojazd został użyty wbrew jego woli i wiedzy, przez nieznaną mu osobę, czemu nie mógł zapobiec.

(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
Źródło: (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Czasem pracodawcy wolą uregulować mandat za pracowników, gdyż w przeciwnym razie narażą się na większe straty. Za przykład może posłużyć sytuacja, gdy samochód zostaje zatrzymany przez policję i bez zapłacenia mandatu nie może zostać dopuszczony do dalszej jazdy, co spowoduje opóźnienia w dostawie. W takim przypadku pracodawca może domagać się jednak zwrotu tej sumy w oparciu o zapis zawarty w Kodeksie Cywilnym.

d1ze2pc

Zapłacenia mandatu za pracownika nie można wliczyć w koszty uzyskania przychodu. Zgodnie z prawem wydatek poniesiony przez przedsiębiorcę może zostać wliczony do kosztów działalności gospodarczej jeżeli został poniesiony w celu uzyskania przychodu lub zabezpieczenia jego źródła. Zapłacenie mandatu za wykroczenie drogowe nie spełnia tych warunków.

W transporcie drogowym za nieprawidłowości płaci przede wszystkim firma transportowa. Wyjątkiem są sytuacje, gdy kara została spowodowana zaniedbaniem lub celowym działaniem pracownika. Kierowca odpowiada za posiadanie przy sobie wymaganych dokumentów, np. karty kierowcy, tachografu i innych dokumentów wymienionych w art. 87 ustawy o transporcie drogowym.

Kierowca ponosi również odpowiedzialność za naruszenie zasad odnoszących się do maksymalnego dziennego czasu prowadzenia pojazdu, czasu odpoczynku i limitu czasu prowadzenia pojazdu bez żadnych przerw, jak również zasad użytkowania urządzeń rejestrujących.

Źródło: Creandi

/ll

d1ze2pc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ze2pc
Więcej tematów