Trwa ładowanie...
13-02-2009 01:44

Kto czym jeździ?

Kto czym jeździ?
d1ci52p
d1ci52p

Polacy kupują głównie samochody małe. Polskie firmy najczęściej decydują się na auta klasy średniej. Największą popularnością cieszą się przy tym Skody, Ople, Fiaty i Toyoty.

Wśród nowych samochodów osobowych rejestrowanych w pierwszym kwartale bieżącego roku przez osoby prywatne przeważały pojazdy małe (Skoda Fabia, Fiat Panda, Toyota Yaris)
, które stanowiły aż 41,8 proc. Dalsze miejsca przypadły w udziale klasie niższej średniej (Opel Astra, Toyota Corolla, Honda Civic)
z 27,0 proc. udziałem oraz klasie wyższej średniej (Skoda Octavia, Toyota Avensis, Ford Mondeo)
– 11,1 proc.

- Klienci indywidualni wybierają auta mniejsze, bo są one tańsze. Stosunek zarobków do cen samochodów nadal jest w naszym kraju niekorzystny, więc taka sytuacja nie powinna dziwić – mówi Wojciech Drzewiecki, prezes Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar.

Największą dynamikę wzrostu uzyskał segment dużych oraz małych aut terenowych (odpowiednio o 67,8 proc. i 51 proc.), a także pojazdów supersportowych (+59 proc.). To efekt z jednej strony mody na tego rodzaju pojazdy, a z drugiej bogacenia się części społeczeństwa. W przypadku najpopularniejszego w zestawieniu segmentu aut małych liczba nowych użytkowników zwiększyła się o prawie 32 proc.

d1ci52p

W przypadku aut osobowych rejestrowanych na firmy liczba rejestracji w poszczególnych segmentach rozkłada się bardziej stabilnie. Pierwsze miejsce zajmuje klasa niższa średnia (27 proc.), drugie wyższa średnia (23,8 proc.), a trzecie samochody małe (23,6 proc.).

- Firmy korzystają z pewnych ulg np. możliwości odliczania VAT-u przy zakupie niektórych pojazdów czy zniżek związanych z nabyciem większej ilości samochodów. Mogą w związku z tym pozwolić sobie na droższe auta – wyjaśnia Wojciech Drzewiecki.

W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego najwięcej nowych użytkowników zyskały auta supersportowe (+174 proc.) i vany (+100 proc.), natomiast najpopularniejszy segment aut klasy niższej średniej zanotował wzrost o 19 proc.

Biorąc pod uwagę poszczególne modele, zarówno w rankingu rejestracji na osoby prywatne jak i na firmy przoduje Skoda Fabia. Rozbieżności następujące na dalszych miejscach związane są częściowo z przynależnością do segmentu (przedsiębiorstwa, jak wspomnieliśmy, chętniej wybierają auta większe) oraz ofertą wersji z silnikami wysokoprężnymi. Firmy, które częściej decydują się na zakup diesli, szukają samochodów, które dostępne są z różnymi tego typu jednostkami napędowymi.

d1ci52p

Rekordowy wzrost liczby rejestracji w przypadku klientów indywidualnych w uzyskał VW Polo, który prawie podwoił wynik z ubiegłego roku (+96,8 proc.). Dużą dynamikę popytu zanotowały też Chevrolet Lacetti (+91,1 proc.), Fiat Grande Punto (+78,2 proc.) oraz VW Golf (+70,8 proc.). Na uwagę zasługuje również rezultat nowych - Peugeota 207 oraz Kii Cee'd, których zarejestrowano odpowiednio 1 042 i 649 egzemplarzy.

Pod względem dynamiki wzrostu liczby rejestracji na firmy w pierwszym kwartale przodują Toyota Yaris (+176,3 proc.) oraz Volkswagen Caddy (+145,5 proc.).

Źródło: Samar
Autor: Maciej Pobocha

d1ci52p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ci52p
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj