Trwa ładowanie...
dw001o8
Artykuł sponsorowany
oc

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC

Wykupując ubezpieczenie OC, zawierasz umowę, dzięki której korzystasz z ochrony ubezpieczeniowej przez 12 miesięcy. W pewnych przypadkach możliwy jest jednak wybór ubezpieczenia na krótszy okres, mowa tutaj o ubezpieczeniu krótkoterminowym. Posiadacze jakich pojazdów mogą skorzystać z takiej oferty, w jakich sytuacjach i czy takie ubezpieczenie zapewnia ten sam zakres ochrony ubezpieczeniowej, co standardowa polisa na 12 miesięcy?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Krótkoterminowe ubezpieczenie OC
(Materiały prasowe)
dw001o8

Krótkoterminowe OC

Krótkoterminowe ubezpieczenie OC regulowane jest tą samą ustawą i zapewnia ten sam zakres ochrony ubezpieczeniowej, co standardowa polisa na 12 miesięcy. Różnica tkwi wyłącznie w czasie, w którym ubezpieczenie zapewnia ochronę. Minimalne sumy gwarancyjne pozostają takie same, mianowicie 5,21 mln euro dla szkód osobowych i 1,05 mln euro dla szkód majątkowych. Oto przypadki, w których możesz skorzystać z ubezpieczenia krótkoterminowego:

Prowadzisz działalność gospodarczą, która polega na zakupie i sprzedaży pojazdów, czyli tzw. działalność komisową – auta, które czekają na kupujących w komisach, również muszą być ubezpieczone. Ustawa umożliwia osobom posiadającym taki biznes wykupywanie ubezpieczenia krótkoterminowego. Właściciele komisów należą do nielicznej grupy osób, które mogą ponownie kupować dla swojego pojazdu krótkoterminowe OC. Jeśli nabyłeś pojazd z komisu, to prawdopodobnie ma on wykupione krótkoterminowe ubezpieczenie. Pamiętaj, że ochrona wygaśnie wraz z jego zakończeniem, a ty będziesz musiał zawrzeć standardową umowę ubezpieczenia, żeby nie doprowadzić do przerwy w ochronie ubezpieczeniowej.

  • Rejestrujesz pojazd czasowo – nie chodzi tutaj jednak o rejestrację tymczasową przed uzyskaniem stałego dowodu rejestracyjnego. Z polisy krótkoterminowej możesz skorzystać, jeśli planujesz przetransportować swój pojazd za granicę albo potrzebujesz dokumentów, które pozwolą ci na pokonanie określonego dystansu.
  • Sprowadziłeś samochód z zagranicy – przed wjazdem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej możesz kupić tzw. ubezpieczenie graniczne, które zapewni ci ochronę ubezpieczeniową przez 30 dni. Umowę możesz zawrzeć już będąc w Polsce, kiedy wygaśnie okres ważności zielonej karty. Z ubezpieczenia krótkoterminowego możesz skorzystać w takim przypadku tylko raz. Kolejna polisa powinna już być zawarta na 12 miesięcy.
  • Posiadasz pojazd historyczny – zwany jest on inaczej pojazdem zabytkowym. Zgodnie z polskimi przepisami za zabytkowy uznaje się pojazd, który został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Może nim być pojazd, który ma więcej niż 40 lat lub ma więcej niż 25 lat, ale został uznany przez rzeczoznawcę lub biegłego za unikatowy lub mający szczególne znaczenie dla udokumentowania historii motoryzacji. Ubezpieczenie krótkoterminowe musi zapewniać w tym przypadku ochronę ubezpieczeniową przez minimum 30 dni, a umowę możesz zawierać kilkukrotnie w ciągu roku.
  • Posiadasz pojazd wolnobieżny – mowa tutaj o takim, którego konstrukcja wymusza poruszanie się z prędkością nie większą niż 25 km/h, przy czym nie wliczamy tu ciągników rolniczych. Przykładowe pojazdy, które zaliczają się do tej grupy to maszyny budowlane czy transportowe. Minimalny okres krótkoterminowego ubezpieczenia OC dla pojazdów wolnobieżnych wynosi 3 miesiące. W tym wypadku również nie ma obowiązku ciągłości ochrony ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie krótkoterminowe OC można zawrzeć na różnych zasadach, w zależności od tego, jakiego pojazdu i przypadku dotyczy. Niektóre pojazdy nie wymagają utrzymania ciągłości ochrony ubezpieczeniowej, jak np. historyczne i wolnobieżne. W jakiej firmie warto szukać krótkoterminowego OC? Możesz wybrać m.in. ubezpieczenie samochodu AXA.

dw001o8

Podziel się opinią

Share
dw001o8
dw001o8
Więcej tematów