Trwa ładowanie...
ycipk-3e3psk

Kropki na krawędziach szyby – zobacz, do czego służą

Niemal każda przednia szyba w samochodzie ma na swoich krawędziach czarne kropki rozmaitej wielkości. Obecne są w autach niezależnie od segmentu, producenta oraz przeznaczenia pojazdu. Do czego służą?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Charakterystyczne kropki zna chyba każdy
Charakterystyczne kropki zna chyba każdy (Autokult.pl, Fot: Materiały prasowe)
ycipk-3e3psk

Rola tych niepozornych kropek okazuje się niezwykle istotna. Żeby ją zrozumieć, należy spojrzeć na to, jak montowane są szyby. By umieścić taflę szkła na samochodzie, należy pokryć jej krawędzie ceramiczną farbą i podgrzać. Po tym zabiegu klej lepiej spełni swoją rolę na chropowatej powierzchni.

W procesie podgrzewania farba osiąga znacznie wyższą temperaturę końcową niż szkło. Kropki stawiane są po to, by zapobiec dużej różnicy temperatur na małej powierzchni szyby, a co za tym idzie, uszkodzeniu jej. Stąd też ich stopniowa zmiana rozmiaru.

Autokult.pl
Podziel się
ycipk-3e3psk

Poza tym, czarna obwódka szyb (czyli tzw. frit) pozwala zamaskować spoiwo. Chroni je również przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, wydłużając jego żywotność.

Nie można oczywiście zapomnieć o kwestii estetycznej. Kropki oszukują nasze oczy, stąd też przejście pomiędzy przeźroczystą szybą a czarną obwódką nie jest tak gwałtowne.

Polub WP Moto
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3e3psk

ycipk-3e3psk
ycipk-3e3psk