Trwa ładowanie...

Kropki na krawędziach szyby – zobacz, do czego służą

Niemal każda przednia szyba w samochodzie ma na swoich krawędziach czarne kropki rozmaitej wielkości. Obecne są w autach niezależnie od segmentu, producenta oraz przeznaczenia pojazdu. Do czego służą?

Share
Kropki na krawędziach szyby – zobacz, do czego służąŹródło: Autokult.pl, fot: Materiały prasowe
d2xd15z

Rola tych niepozornych kropek okazuje się niezwykle istotna. Żeby ją zrozumieć, należy spojrzeć na to, jak montowane są szyby. By umieścić taflę szkła na samochodzie, należy pokryć jej krawędzie ceramiczną farbą i podgrzać. Po tym zabiegu klej lepiej spełni swoją rolę na chropowatej powierzchni.

W procesie podgrzewania farba osiąga znacznie wyższą temperaturę końcową niż szkło. Kropki stawiane są po to, by zapobiec dużej różnicy temperatur na małej powierzchni szyby, a co za tym idzie, uszkodzeniu jej. Stąd też ich stopniowa zmiana rozmiaru.

Autokult.pl
Źródło: Autokult.pl, fot: Materiały prasowe

Poza tym, czarna obwódka szyb (czyli tzw. frit) pozwala zamaskować spoiwo. Chroni je również przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych, wydłużając jego żywotność.

Nie można oczywiście zapomnieć o kwestii estetycznej. Kropki oszukują nasze oczy, stąd też przejście pomiędzy przeźroczystą szybą a czarną obwódką nie jest tak gwałtowne.

d2xd15z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xd15z
d2xd15z
Więcej tematów