Kraków/ Wybrano operatora wypożyczalni rowerów miejskich
Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu wyłonił operatora, który przez osiem lat będzie prowadzić wypożyczalnię rowerów miejskich KMK Bike w Krakowie. Została nim firma BikeU, oferując na początek 100, a docelowo 1,5 tys. pojazdów na wiosnę 2017 roku.
Jak podkreślili w poniedziałek przedstawiciele ZIKiT, Kraków był pierwszym polskim miastem, które w 2008 r. uruchomiło system rowerów miejskich, a teraz będzie pierwszym polskim miastem, które wprowadzi najnowocześniejsze rowery czwartej generacji.
"W dodatku będzie jedynym miastem w Polsce, w którym rower publiczny będzie dotowany z pieniędzy budżetu tylko w niewielkim stopniu lub wcale" - zaznaczono. Uda się to osiągnąć dzięki decyzji o wyborze operatora w trybie koncesji, a nie przetargu na operowanie należącymi do gminy rowerami.
W wyniku trwającej od blisko roku procedury spośród czterech zainteresowanych operatorów wybrano ofertę firmy BikeU z Warszawy, która jest częścią międzynarodowego koncernu. Zwrócono uwagę na jej duże doświadczenie w realizacji inwestycji w trybie koncesji i partnerstwa publiczno-prywatnego.
BikeU zaoferowało dostarczenie 100 rowerów nie później niż cztery miesiące od podpisania umowy. Po kolejnych dwóch miesiącach liczba jednośladów wzrośnie do 300, a maksymalnie po 10 miesiącach od podpisania umowy (czyli na wiosnę przyszłego roku) osiągnie 1,5 tys. rowerów.
Firma jest przekonana, że będzie w stanie utrzymać i rozwijać system tylko w oparciu o odpłatne wypożyczenia. W swojej ofercie oczekuje od miasta Kraków miesięcznej dopłaty, w wysokości 1 zł za rower. Dochody ze znajdującej się na rowerach powierzchni reklamowej będą w całości przekazywane do miejskiego budżetu.
Zaoferowane rowery są nowoczesne. Charakteryzują się dużą wytrzymałością i wygodą. Fabrycznie wyposażone są w wał cardana zastępujący łańcuch. Dodatkowe wyposażenie to m.in. koszyk stalowy, komputer pokładowy, aktywny gps i oświetlenie LED.
Podpisanie umowy z firmą BikeU będzie możliwe po upływie 10 dni od ogłoszenia wyników postępowania.
Popularność rowerów miejskich rośnie w Krakowie z roku na rok. W zeszłym sezonie z jednośladów KMK Bike skorzystało ponad 50 tys. osób - w porównaniu do wcześniejszego roku wzrosła liczba użytkowników o prawie 20 tysięcy oraz liczba wypożyczeń. Wydłużył się także czas jazdy oraz skorzystało z jednośladu więcej osób w historycznym centrum miasta, co wskazuje na coraz większe zainteresowanie ze strony turystów.