Krak Gazu w barwach Lotosu
"Pełne włączenie Krak Gazu w struktury biznesowe spółki Lotos Gaz zaplanowano w drugiej połowie 2008 roku" - dodał Zachowicz.
W ogólnopolskiej sieci stacji paliw Lotos, która składa się obecnie z około 350 obiektów, blisko 300 z nich posiada dystrybutory z najwyższej jakości gazem LPG. Poddane rebrandingowi stacje zlokalizowane są głównie na południu Polski.
"Chcemy zdecydowanie zwiększyć ilość sprzedawanego przez nasze stacje paliwa. Dziś utrzymuje się ona średnio na poziomie między 2 a 2,5 tysiące litrów gazu w ostatnim okresie. Wiemy, że może być jeszcze lepiej" - powiedział prezes Lotos Gaz Henryk Malesa.
Zachowicz dodał, że w 2007 roku Lotos Gaz i Krak Gaz sprzedały łącznie około 240 tysięcy ton gazów płynnych. Stanowi to 10- procentowy udział w krajowym rynku gazu. Rok wcześniej udział ten wynosił 4,2 procent udziałów w rynku.
W bieżącym roku Lotos Gaz planuje dalsze umocnienie pozycji rynkowej w sektorze paliw gazowych, sprzedaż 270 tysięcy ton gazów płynnych i uzyskanie 11 procent udziału w krajowym rynku gazu. Docelowo do 2010 roku Lotos Gaz pragnie mieć 12-14 procentowy udział w rynku.
Obecnie najpopularniejszym gazem płynnym jest mieszanina propanu i butanu. Trzy lata temu Polska stała się europejskim liderem rynku autogazu. Więcej gazu płynnego do napędu pojazdów używa się na świecie tylko w Korei Południowej.
Spółka Lotos Gaz powstała w lipcu 2007 roku. Jej działalność handlowa koncentruje się na sprzedaży gazów płynnych: propanów, butanów oraz mieszanin propan-butan.
W ubiegłym roku Lotos Gaz przejął Krak Gaz, jednego z największych dystrybutorów LPG na południu Polski, właściciela kilkudziesięciu stacji gazowych oraz bazy magazynowo- przeładunkowej w Bochni. (PAP)