Trwa ładowanie...

Kradzież samochodu poprzez MP3

Kradzież samochodu poprzez MP3Źródło: zdjęcie producenta
d258bat
d258bat

Naukowcy i inżynierowie z USA wykryli, w jaki sposób można oszukać elektronikę nowoczesnego samochodu i ukraść go, używając np. specjalnie spreparowanego pliku MP3 - poinformowały magazyn New Scientist i portal University of California.

Zespół badaczy z University of California i University of Washington, pod kierownictwem prof. Stephana Savage opracował mapę "słabych punktów" samochodowego systemu komputerowego. Atak na nie umożliwia hakerowi przejęcie zdalnej kontroli nad pojazdem. Jednym z najsłabszych punktów systemów elektronicznych jest fabrycznie instalowany w luksusowych samochodach sprzęt telefonii komórkowej. Haker może włamać się do niego, podobnie jak do zwykłego telefonu komórkowego lub przesłać do niego złośliwy program (malware). Tak "spreparowany" samochód może paść łupem złodzieja, który ma możliwość otworzyć go zdalnie po przejęciu kontroli nad systemem komputerowym.

Symulując działania hakera, badacze przesłali konia trojańskiego - działającego w systemie operacyjnym Android, często zarządzającym samochodowymi systemami komputerami - poprzez łącze radiowe Bluetooth. Samochód udało się otworzyć w niecałą minutę. Drugim słabym punktem jest samochodowy sprzęt audio, bardzo często zintegrowany z innymi systemami, np. nawigacyjnym GPS czy klimatyzatorem oraz urządzenia wspomagające parkowanie.

* TUTAJ ZOBACZYSZ NAJCZĘŚCIEJ KRADZIONE AUTA W POLSCE * Badacze udowodnili, że odtworzenie specjalnie spreparowanego pliku MP3 umożliwia zainstalowanie w sterownikach audio pliku, który umożliwia przejęcie kontroli nad systemem wspomagania parkowania i w konsekwencji otwarcie samochodu. Badania przedstawione na forum Committee on Electronic Vehicle Controls and Unintended Acceleration, w amerykańskiej National Academy of Sciences mają posłużyć opracowaniu skutecznych systemów bezpieczeństwa, uniemożliwiających takie zdalne przejęcie kontroli nad samochodem.

sj

d258bat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d258bat
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj