Trwa ładowanie...
22-06-2016 12:25

Kradną stare diesle, a nie nowe benzyniaki

Kradną stare diesle, a nie nowe benzyniakiŹródło: Thinkstockphotos
d28szw9
d28szw9

Jak wynika z raportu IBRM Samar złodzieje w Polsce upodobali sobie auta z silnikami wysokoprężnymi i raczej starsze. Najwięcej ginie samochodów mających 6-10 lat.

Samar analizuje auta wyrejestrowane. Przez to wyniki analiz instytutu różnią się od danych policyjnych, które dotyczą zgłoszeń kradzieży i na ich podstawie wskazują pożądane przez złodziei marki, modele i rodzaje napędu.

Wg danych Samaru kradzione są głównie auta starsze, które następnie stają się swoistym magazynem części zamiennych dla innych pojazdów. Najczęściej są to pojazdy w wieku od 6 do 10 lat. Grupa ta stanowiła 43 proc. wszystkich skradzionych w 2015 roku samochodów. Udział aut w wieku od 11 do 15 lat to 19 proc. (drugie miejsce).

Na trzecim miejscu znajduje się grupa aut w wieku 1-3 lata (z udziałem 15 proc.). Najmniej (10 proc.) skradziono najstarszych aut, w wieku powyżej 15 lat. Dane te korespondują ze strukturą importu samochodów używanych, wśród których dominują właśnie pojazdy starsze. Średni wiek sprowadzanych aut to 10-11 lat.

Kwestia wieku skradzionych samochodów łączy się z innym faktem: właścicielami 81 proc. skradzionych aut były osoby prywatne. To właśnie ta grupa posiada głównie starsze samochody, podczas gdy firmy użytkują auta znacznie krócej. Po stronie klientów instytucjonalnych największą grupę poszkodowanych stanowiły firmy CFM - zarządzające flotami (13 proc. skradzionych aut), podczas gdy firmy leasingowe były właścicielami tylko 2 proc. pojazdów, a pozostałe firmy – 4 proc.

(fot. Policja)
Źródło: (fot. Policja)

Pojazdy z silnikami wysokoprężnymi stanowiły 63,23 proc. wszystkich aut wyrejestrowanych w 2015 roku z powodu kradzieży (5 220 szt.), podczas gdy samochody benzynowe – 36,71 proc. Auta z pozostałymi rodzajami paliwa (elektryczne, hybrydy, LPG) stanowiły zaledwie 0,06 proc.

d28szw9

W wyniku kradzieży wyrejestrowano w 2015 roku (w liczbach bezwzględnych) najwięcej volkswagenów (1 308 szt.), audi (1 296 szt.) oraz BMW (724 szt.). Wśród modeli - najwięcej audi A4 (462 szt.), volkswagenów golfów (450 szt.) oraz audi A6 (329 szt.).

Źródło: IBRM Samar, Mototarget.pl, opr. MAK

d28szw9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28szw9
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj