Korki stresują mężczyzn
Jazda w korku nie jest przyjemnością. Jak pokazują badania brytyjskich naukowców, z taką sytuacją o wiele lepiej potrafią radzić sobie kobiety. Dla mężczyzn stanie w długim sznurze samochodów może być niebezpieczne.
Większość współczesnych miast cierpi z powodu nadmiernego ruchu samochodowego. W godzinach szczytu płynne przejechanie przez centrum jest z w zasadzie niemożliwe. Jak radzą sobie z tym kierowcy? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali brytyjscy uczeni. Wyniki ich badań pokazują, że postój w korku jest szczególnie stresujący dla mężczyzn. Naukowcy przeprowadzili symulacje zachowań na grupie ochotników, którym nie wyjawiono prawdziwego celu badania. Podczas postoju w korku u kobiet poziom stresu wzrastał średnio o 8,7 proc. U mężczyzn aż o 60 proc. Tak intensywna zmiana nastroju może mieć poważne konsekwencje.
Przede wszystkim podwyższony poziom stresu u mężczyzn może wywoływać dolegliwości zdrowotne. Jak twierdzą Anglicy, długi postój w korku może powodować u mężczyzn problemy z oddychaniem i sercem. Jak długi musi być postój, by wywołać takie skutki? To zależy od płci. Połowa ankietowanych mężczyzn po 20 min. spędzonych w kolejce samochodów twierdziła, że ta sytuacja nie spowodowała u nich żadnego stresu. Wśród kobiet tego samego zdania było jednak aż 67 proc. ankietowanych.
Oprócz skutków zdrowotnych zbyt długie stanie w korkach może rodzić również zagrożenie na drodze. Jak podają angielscy naukowcy, korki mogą rodzić u mężczyzn agresywne zachowania. Wiąże się to z różnym dla obu płci podejściem do kwestii problemowych. Podczas gdy kobiety próbują w takim przypadku dostosować się do okoliczności, mężczyźni postępują zgodnie z głęboko zakorzenioną zasadą nakazującą walkę. Skrajny stres może przeciętnego mężczyznę wytrącić z równowagi; u niektórych może to doprowadzić do niebezpiecznych zachowań. Jak podaje policja, to właśnie mężczyźni odpowiedzialni są za ponad 80 proc. wypadków i ponad 90 proc. przestępstw drogowych.
Jak więc radzić sobie ze stresem podczas postoju w korku? Ankietowani przez brytyjskich naukowców mają kilka sposobów. Aż 77 proc. ankietowanych słucha w korkach muzyki, a 23 proc. śpiewa – to głównie kobiety. Rozmowa telefoniczna to dobry sposób na stres dla 16 proc. spośród badanych. 20 proc. osób je lub pije, a 3 proc. zajmuje się tak prozaicznymi czynnościami jak golenie czy robienie makijażu. Jak jednak podkreślają badacze, każdy sposób jest dobry, o ile jest bezpieczny i pomaga radzić sobie ze stresową sytuacją.
tb/