Trwa ładowanie...
d3726a7

Kopacz o przewoźnikach: zawsze będę bronić polskich przedsiębiorców (opis)

Share
d3726a7

Niemieckie przepisy ws. płacy minimalnej postawiły nasze firmy transportowe w trudnej sytuacji - powiedziała we wtorek po posiedzeniu rządu premier Ewa Kopacz. Zadeklarowała, że zawsze będzie bronić polskich przedsiębiorców i miejsc pracy.

Od 1 stycznia w Niemczech obowiązuje ustawa o płacy minimalnej; stawka za godzinę wynosi co najmniej 8,50 euro. Władze w Berlinie wskazywały, że stawka minimalna obowiązuje również kierowców z firm transportowych spoza Niemiec. W praktyce każda firma transportowa, której pojazd przejeżdżałby tranzytem przez terytorium tego kraju, musiałaby płacić swoim kierowcom odpowiednio wysokie stawki.

"Rozporządzenia (niemieckie przepisy - PAP), które w wielu przypadkach były nadinterpretowane, powodowały, że w trudnej sytuacji postawiono naszych przedsiębiorców transportowych, spowodowały niepokój nie tylko tych, którzy dzisiaj te przedsiębiorstwa prowadzą, ale również troskę rządu o miejsca pracy, które dzięki tym przedsiębiorstwom w tej chwili są zapewniane" - zaznaczyła premier. Dodała, że problem ten dotyczy 35 tys. polskich przedsiębiorców transportowych.

Kopacz podkreśliła, że będzie bronić polskich przedsiębiorców. "Nie tylko ochrona polskich przedsiębiorców, których zawsze będę bronić, ale też będę bronić polskich miejsc pracy, ale zawsze będę też bronić fundamentu, jakim jest jednolity rynek w Unii Europejskiej" - mówiła szefowa rządu.

d3726a7

W piątek po rozmowach ministrów pracy Polski i Niemiec w Berlinie niemiecki rząd zawiesił obowiązujące od stycznia przepisy dot. płacy minimalnej dla kierowców ciężarówek przejeżdżających tranzytem przez Niemcy do czasu wyjaśnienia sprawy przez Komisję Europejską.

Minister Infrastruktury i Rozwoju Maria Wasiak poinformowała, że w przyszłym tygodniu rozpoczną pracę polsko-niemieckie grupy robocze. "Cieszymy się, że te rozmowy zostały tak szybko zarządzone. Będą prowadzone na poziomie wiceministrów" - powiedział Wasiak. Dodała, że w rozmowach z Niemcami chodzi o całą branżę transportową.

"My walczymy o wszystko, czyli o rozumienie tranzytu i transportu transgranicznego, który jest bardzo ważny i też o sposób podejścia do kabotażu" - podkreśliła Wasiak.

Minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz dodał, że rozmowy będą dotyczyły transgranicznego transportu i kabotażu w kontekście różnic w prawie polskim i niemieckim.

d3726a7

"Pani minister pracy (Niemiec Andrea Nahles - PAP) obiecała mi spotkanie zespołów roboczych, gdzie będą przedstawiciele ministerstwa pracy i polityki społecznej i ministerstwa infrastruktury i rozwoju z naszymi odpowiednikami niemieckimi w ciągu 10 dni od naszego spotkania" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Szef resortu pracy poinformował również, że ta sprawa zostanie podjęta także na forum europejskim - na spotkaniach ministrów ds. pracy i ds. transportu Unii Europejskiej.

"Wspólnie z koalicją państw europejskich, stojących na wspólnym stanowisku niezgodności tych przepisów z prawem unijnym, wystosujemy list do prezydencji łotewskiej o pilne zajęcie się tą sprawą (...). Tutaj decyzja będzie w dużej mierze, w największej mierze, zależeć od Komisji Europejskiej i od stwierdzenia zgodności lub braku tej zgodności z prawem europejskim" - zaznaczył Kosiniak-Kamysz.

Odnosząc się do decyzji niemieckiego rządu o zawieszeniu obowiązywania przepisów, że "to, co się udało osiągnąć, to jest pierwszy krok".

d3726a7

"Pamiętajmy, że to są regulacje wewnętrzne państwa niemieckiego, które oczywiście oddziałują na inne kraje członkowskie. Ale tu musimy być w bardzo silnych relacjach z Komisją Europejską" - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Zaznaczył, że regulacje dotyczące płacy minimalnej występują w większości krajów UE. "Ale jeżeli doprowadzimy do tak szerokich interpretacji, to jest pierwszy krok zagrażający wspólnemu rynkowi. I to jest nasze stanowisko, którego nie zmieniliśmy" - dodał Kosiniak-Kamysz.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że Rada Ministrów przyjęła informację ministrów: infrastruktury i rozwoju oraz pracy i polityki społecznej na temat rozmów w sprawie zmian w zakresie płacy minimalnej wprowadzonych przez Republikę Federalną Niemiec.

d3726a7

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3726a7
d3726a7
Więcej tematów