Trwa ładowanie...
17-09-2013 12:10

Koniec wakacji to początek większego ruchu w miastach

Koniec wakacji to początek większego ruchu w miastachŹródło: PAP/Andrzej Hrechorowicz
d1n48ni
d1n48ni

Latem kierowcy w dużych miastach kierowcy zazwyczaj odczuwają poprawę komfortu jazdy. Wraz z nadejściem roku szkolnego średnie prędkości jednak spadły, nawet o 1/3.

Po mieście najwygodniej jeździć w wakacje, święta i dni wolne od pracy - potwierdzi to każdy zmotoryzowany. Fachowcy z NaviExpert przeanalizowali o ile w związku z latem wzrosła średnia prędkość w centrach Warszawy, Wrocławia, Katowic, Poznania, Gdańska i Krakowa.

Wyraźnie, bo o ok. 28 proc. w szczycie popołudniowym przyspieszyli mieszkańcy Krakowa. Mimo, że w centrum Poznania prowadzone są liczne remonty, które utrudniały życie kierowcom, jeździli oni tam o ok. 22 proc. szybciej niż przed wakacjami. O 20 proc. przyspieszyli mieszkańcy Katowic a o 14 proc. - Warszawy. Praktycznie niezauważalne wzrosty średniej prędkości zanotowano we Wrocławiu (8 proc.) oraz w Gdańsku (4 proc.).

- Zwiększenie średniej prędkości w okresach wakacyjnych od 10 do 30 proc. to norma. Powolny w ruch w Gdańsku jest o tyle zrozumiały, że to miasto typowo turystyczne. Z jednej strony część mieszkańców wyjechała na wakacje, z drugiej do miasta przyjechało sporo turystów. Stosunkowo kiepski wynik Wrocławia można natomiast tłumaczyć m. in. remontem pod pl. Dominikańskim w ścisłym centrum, który zaczął się w wakacje - analizuje Adam Bąkowski z NaviExpert.

d1n48ni

Radość kierowców skończyła się wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, gdyż nastąpił tzw. "korkowy efekt motyla" - odwrotny od tego, który występował podczas wakacji. W tym przypadku niewielkie zwiększenie liczby samochodów powyżej standardowej wielkości owocuje zmniejszeniem szybkości jazdy. Z czasem sytuacja się normuje - o ile w pierwszych dniach września średnie prędkości spadły nawet o 30 proc. to w kolejnych dniach poruszamy się średnio o 10 proc. wolniej niż podczas wakacji.

Źródło: NaviExpert

ll/moto.wp.pl

d1n48ni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n48ni
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj