Trwa ładowanie...
18-07-2012 15:18

Koniec tańszych polis „na tatusia”

Koniec tańszych polis „na tatusia”Źródło: Policja.pl
dx6ja5q
dx6ja5q

Zakup samochodu to najpoważniejszy, ale nie jedyny wydatek, jaki czeka młodego kierowcę. Auto trzeba jeszcze ubezpieczyć. Teraz nie będzie już tak tanio.

Wiele osób w średnim wieku posiadających już auto dobrej klasy z czasem staje się również właścicielami starszego pojazdu, którego wartość to niewielki procent ceny ich pierwszego samochodu. Oczywiście zjawisko to nie oznacza, że Polacy po czterdziestce pragną sobie w ten sposób przypomnieć młodość. To ich dzieci po raz pierwszy chcą usiąść za kierownicą własnego dwuśladu. Kupują tanie i najczęściej dość mocno zużyte auto, ale po sfinalizowaniu transakcji muszą jeszcze raz sięgnąć do portfela, by je ubezpieczyć. Krótka konfrontacja z przedstawicielem dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego pozbawia ich złudzeń: młody kierowca na ubezpieczenie musi wydać dużą sumę. Do tej pory system można było jednak oszukać. Tradycją w Polsce stało się już, że zrozpaczonym nastolatkom z pomocą przychodzą rodzice. Samochód dla świeżo upieczonego kierowcy na papierze łączy przedstawicieli rodziny, których dzieli co najmniej jedno pokolenie i problem znika. Z tym jednak koniec.

Rynek polis komunikacyjnych w Polsce staje się bezwzględny i przestaje tolerować „furtki”. Towarzystwa przed zaproponowaniem stawki precyzyjnie określają wysokość ryzyka, na które się narażają. Niektóre z nich postanowiły zmienić zasady ubezpieczenia pojazdów będących własnością więcej niż jednej osoby. Jeśli do przedstawiciela towarzystwa zgłasza się ojciec będący współwłaścicielem auta wykorzystywanego przez syna, stawka ubezpieczenia liczona jest z uwzględnieniem parametrów młodszego z posiadaczy pojazdu, a nie - jak do tej pory - starszego. Jest tak na przykład w towarzystwie ubezpieczeniowym Warta.

- W przypadku gdy właścicielami auta są dwie osoby: młody kierowca i starszy, bierzemy pod uwagę parametry dotyczące tego pierwszego, jako niosącego ze sobą większe ryzyko – mówi Marcin Jaworski, rzecznik prasowy TUiR Warta. - W przyjętym przez nas systemie każdy płaci składki według swojego profilu ryzyka. Jest on określany na podstawie danych o wypadkach udostępnianych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Nie widzimy powodu, dla którego doświadczeni kierowcy mają składać się na szkody spowodowane przez tych początkujących – dodaje Jaworski.

(fot. Policja.pl)
Źródło: (fot. Policja.pl)

Czy wprowadzenie nowego systemu przez niektóre towarzystwa oznacza, że w globalnym ujęciu ubezpieczenia komunikacyjne stają się droższe? Niekoniecznie, po prostu wysokości stawek dla osób w różnym wieku stają się bardziej rozbieżne. Dzięki takiemu podejściu ubezpieczyciel jest w stanie zaoferować niższe składki kierowcom z dużym doświadczeniem za kierownicą i tym, którzy powodują mniej szkód.

dx6ja5q

Innym elementem nowej strategii ubezpieczycieli jest uściślanie informacji na temat kierowcy i samochodu, na który ma zostać wystawiona polisa. Jak informuje Rzecznik Ubezpieczonych, w większości towarzystw pod uwagę brana jest nie tylko historia szkód właściciela auta w ostatnich latach i pojemność silnika, ale też marka i model pojazdu. Przed zakupem pierwszego auta warto więc sprawdzić, które będzie można najtaniej ubezpieczyć.

tb/

dx6ja5q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx6ja5q
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj