Trwa ładowanie...
d2xm75q

Koniec dominacji Golfa! Wpływ afery Volkswagena?

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Koniec dominacji Golfa! Wpływ afery Volkswagena?
(Materiały prasowe)
d2xm75q

Wygląda na to, że piekło zamarzło. Szukający używanych aut Polacy, od wielu, wielu lat najczęściej wpisywali w wyszukiwarki Volkswagena Golfa. W trzecim kwartale król został zdetronizowany. Tak się składa, że zbiega się to w czasie z wybuchem afery u Volkswagena. Przypadek?

W publikowanym od czterech lat raporcie „Internetowy Samochód Roku” niezmiennie królował Volkswagen Golf. Ale właśnie w ostatnim kwartale niemiecki „król kompaktów” ustąpił Audi A4. To właśnie ten model był najczęściej poszukiwanym autem w Polsce. W statystykach dotyczących tego kwartału zaobserwowaliśmy również coraz większy odwrót Polaków od silników Diesla. Golf to najbardziej utytułowany model w historii raportu „Internetowy Samochód Roku”. W podsumowaniu całego 2014 roku zajął po raz czwarty z rzędu pierwsze miejsce. Już wówczas widać jednak było, jak Audi A4 pnie się w górę w rankingach popularności i spycha z drugiego miejsca na podium Volkswagena Passata.

Na zmianę na szczycie podium trzeba było jednak poczekać do drugiej połowy 2015 roku. Grupa VW powinna być jednak zadowolona: jej modele nadal królują na pierwszych miejscach rankingu. Dalsze miejsce zestawienia również nie pozostały bez zmian. Dużo większym zainteresowaniem niż w zeszłym roku cieszyło się w III kwartale BMW Serii 3, awansując z miejsca 10 na 4. Ford Focus natomiast, po mocnym awansie i próbie odbudowania utraconej pozycji, spadł na miejsce 10.

d2xm75q

Wśród najczęściej wyszukiwanych modeli na rynku wtórnym dominowały w 2014 roku niemieckie koncerny. Rok wcześniej, w 2013 roku, na liście dziesięciu najczęściej poszukiwanych samochodów można było znaleźć jedyny wyjątek od tej reguły w postaci Hondy Civic, która zajęła wtedy ósme miejsce.

Najczęściej wyszukiwane modele:

1. Audi A4
2. Volkswagen Golf
3. Volkswagen Passat
4. BMW Serii 3
5. Opel Astra
6. Audi A6
7. BMW Serii 5
8. Skoda Octavia
9. Audi A3
10. Ford Focus

Najczęściej wyszukiwane marki:

1. Volkswagen
2. Audi
3. BMW
4. Opel
5. Mercedes
6. Ford
7. Toyota
8. Renault
9. Skoda
10. Citroen

Mniej chętnych na diesla

W 2014 roku modele napędzane silnikami Diesla cieszyły się słabnącym, ale wciąż sporym zainteresowaniem. Wybierało je wtedy 37 proc. zainteresowanych kupnem. Silniki benzynowe znalazły się w ubiegłym roku na pierwszym miejscu zdobywając zaledwie o dwa punkty procentowe więcej zapytań.

d2xm75q

Trzeci kwartał 2015 roku wyraźniej pokazał preferencje Polaków. Silniki benzynowe umocniły swoją pozycję zdobywając 46,6 proc. wszystkich zapytań, natomiast modele zasilane silnikami Diesla straciły ponad 7 proc. udziału w rynku.

W zainteresowaniu samochodami zasilanymi LPG do tej pory odnotowywano minimalne spadki. W 2013 to alternatywne zasilanie wzbudzało zainteresowanie wśród 26 procent poszukujących samochodów używanych. W 2014 znajdowało się na poziomie wynoszącym 22 procent. Trzeci kwartał 2015 roku przyniósł wyhamowanie trendu spadkowego. Obecnie takie modele budzą zainteresowanie wśród 21,8 proc. kupujących.

W III kwartale najczęściej poszukiwane były samochody, których cena nie przekraczała 20 tys. zł. Takie modele są popularne wśród 42 proc. kupujących. Droższe modele, kosztujące powyżej 25 tys. zł wzbudziły zainteresowanie wśród 28 proc. poszukujących. Jeszcze trzy lata temu, w zestawieniu za rok 2011 najczęściej poszukiwane były samochody nie droższe niż 5 tys. zł.

Rodzaj paliwa:

1. benzyna 46,6 proc.
2. diesel 29,7 proc.
3. benzyna+lpg 21,8 proc.
4. benzyna+cng 1,2 proc.
5. hybryda 0,4 proc.
6. elektryczny 0,1 proc.
7. wodór 0,1 proc.
8. etanol 0,1 proc.

Źródło: Otomoto.pl

BlaBlaCar - ekspert ekonomicznej podróży. Dodaj przejazd i tankuj za darmo!

d2xm75q

Podziel się opinią

Share

d2xm75q

d2xm75q