Koncern Delphi finalizuje sprzedaż części fabryk
Amerykański koncern Delphi Corp. podpisał porozumienie dot. sprzedaży działu układów kierowniczych i półosi napędowych spółce Steering Solutions Corporation, należącej do funduszu Platinum Equity.
W Polsce do działu należy fabryka układów kierowniczych w Tychach.
Jak poinformowała rzecznik Delphi Polska Agnieszka Przymusińska, zgodnie z wymaganiami amerykańskiego prawa firma musi otrzymać zgodę na podpisanie umowy sprzedaży od Sądu Upadłościowego w Nowym Jorku. Po zakończeniu procedur związanych z procesem przetargowym, końcowa rozprawa dotycząca sprzedaży spodziewana jest w lutym przyszłego roku.
Jak zaznaczono w dokumentach złożonych w sądzie, sprzedaż obejmuje całość biznesu, czyli fabryki, własność intelektualną, umowy z klientami i dostawcami oraz przejście wszystkich pracowników do nowej firmy. Strony transakcji deklarują dołożenie wszelkich starań, aby zmiana nie miała żadnego wpływu na klientów.
Transakcja jest konsekwencją uznania przez Delphi biznesu układów kierowniczych za strategiczny, ale niekluczowy dla swojej działalności. Amerykański koncern przeprowadza gruntowną restrukturyzację w związku z wystąpieniem w październiku 2005 roku do sądu federalnego z wnioskiem o skorzystanie z przepisów chroniących przed bankructwem.
Tyska fabryka Delphi jest największą inwestycją koncernu w Polsce i daje zatrudnienie niemal tysiącu pracownikom. Oprócz niej firma posiada w naszym kraju jeszcze pięć fabryk: wiązek elektrycznych i światłowodowych w Jeleśni, wymienników ciepła i chłodnic w Ostrowie Wielkopolskim, amortyzatorów w Krośnie, systemów zasilania silnika oraz układów zasilania paliwem i pochłaniaczy w Błoniu pod Warszawą oraz przełączników w Gdańsku, a także Centrum Techniczne w Krakowie.
W sumie we wszystkich tych zakładach pracuje ponad 6 tysięcy pracowników.
Koncern Delphi jest globalnym dostawcą systemów elektrycznych, elektronicznych i bezpieczeństwa m.in. dla motoryzacji. Zatrudnia ponad 172 tys. pracowników w 34 krajach. Wartość rocznej sprzedaży to blisko 27 mld USD. W październiku 2005 roku koncern wystąpił do amerykańskiego sądu federalnego w Nowym Jorku z wnioskiem o skorzystanie z przepisów chroniących przed bankructwem.
Platinum Equity to światowa firma specjalizującą się w przejęciach, połączeniach i zarządzaniu. Odáutworzenia w 1995 roku fundusz przejął ponad 65 biznesów oáwartości przekraczającej 15 mld dolarów w czasie przejęcia.