Trwa ładowanie...

Komputer potrafi jechać oszczędniej niż człowiek

Komputer potrafi jechać oszczędniej niż człowiekŹródło: Materiały prasowe
d5gvn7a
d5gvn7a

Inteligentny tempomat PPC wygrał z polskim mistrzem ekonomicznej jazdy Stanisławem Mierzejewskim, osiągając lepszy od niego wynik aż o 2 l/100km. Rywale pokonali tą samą, 68-kilometrową trasę pojazdem ciężarowym Mercedes-Benz Actros.

PPC (ang. Predictive Powertrain Control) to urządzenie dostosowujące prędkość poruszania się pojazdu do topografii terenu, a także do panujących aktualnie warunków drogowych w ten sposób, aby zminimalizować spalanie, zachowując jednocześnie określone z góry tempo. Obaj zawodnicy potykali się na 68-kilometrowym odcinku drogi szybkiego ruchu S-7 między zjazdami Suchedniów i Kielce Jaworznia. Średnia prędkość obu przejazdów wynosiła 72,5 km/h. Trasa została pokonana przez w pełni obciążony, 40-tonowy zestaw Mercedes-Benz Actros 1845 LS z naczepą plandekową firmy Schmitz Cargobull.

Wyniki obu mistrzów okazały się bardzo dobre. P. Mierzejewski osiągnął spalanie na średnim poziomie 32,7l /100km, do czego została doliczona regulaminowa kara 0,5l / 100km za przekroczenie prędkości. Dało mu to ostatecznie 33,2l / 100km, co stanowi świetny wynik na tak pofałdowanym terenie, jakim są Góry Świętokrzyskie. To nie wystarczyło jednak, aby pokonać maszynę. Po powtórzeniu tej samej trasy z włączonym PPC, spalanie osiągnęło średni poziom 31,2l / 100km, czyli aż o 2l / 100km mniej! Wyniki zmagań zostały przedstawione i zatwierdzone na konferencji ZMPD, odbywającej się w trakcie targów.

Źródło: Mercedes

d5gvn7a

mp/moto.wp.pl

d5gvn7a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5gvn7a
Więcej tematów