Trwa ładowanie...
d21atn9
d21atn9
Wiadomości

Komisja za nowelą prawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego

Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d21atn9

Sejmowa komisja samorządu poparła w czwartek projekt noweli ustawy zakładającej zmianę organu odpowiedzialnego za podział pieniędzy przeznaczonych na budowę i remonty dróg lokalnych z ministra administracji na ministra właściwego ds. transportu.

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk mówiła w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, że komisyjny projekt nowelizacji będzie porządkował prawo zgodnie z ustawą o działach.

Propozycja noweli przypisuje kompetencje ws. podziału środków budżetowych przeznaczonych na dofinansowanie przebudowy, budowy lub remontów dróg powiatowych i gminnych na ministra właściwego ds. transportu, czyli na Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Obecnie takiego rozdysponowania środków dokonuje minister ds. administracji, czyli resort administracji i cyfryzacji.

d21atn9

Projekt nowelizacji przewiduje też kontynuację obecnego sposobu wsparcia dróg powiatowych i gminnych tj. dotacji w zakresie przebudowy, budowy lub remontów dróg powiatowych i gminnych w postaci dotacji celowej.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, ze względu na ograniczone możliwości finansowe samorządów, nie jest możliwe zwiększenie ich wydatków na drogi samorządowe. "Zatem istnieje konieczność dalszego udzielenia wsparcia z budżetu państwa" - zaznaczono.

Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych - Etap II Bezpieczeństwo - Dostępność obowiązuje w latach 2012-2015. W projekcie podkreślono, że konieczna jest kontynuacja mechanizmu zapewnienia dofinansowania inwestycji drogowych po 2015 r.

W 2015 r. w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych samorządy otrzymają 1 mld zł.

d21atn9

Podziel się opinią

Share
d21atn9
d21atn9
Więcej tematów