Trwa ładowanie...
d3w81nk
18-03-2016 11:28

Komisja Infrastruktury za nowelą upraszczającą pobór opłat od kierowców

d3w81nk
d3w81nk

Wdrożenie do polskiego prawa przepisów uproszczających pobór opłat od kierowców podróżujących po drogach UE zakłada projekt noweli ustawy o drogach publicznych oraz ustawy o autostradach płatnych i o Krajowym Funduszu Drogowym, które przyjęła w czwartek Komisja infrastruktury.

W czwartek posłowie komisji infrastruktury rozpatrzyli sprawozdania podkomisji nadzwyczajnej o projekcie nowelizacji ustaw: o drogach publicznych, o autostradach płatnych oraz o Krajowym Rejestrze Drogowym. Przepisy przygotowało Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Jak wyjaśnił poseł sprawozdawca Jerzy Polaczek (PiS) celem noweli jest wdrożenie do polskiego prawa przepisów, które uproszczą pobór opłat od kierowców podróżujących po drogach UE.

"Projekt ustawy nie reguluje powstania nowego systemu pobierania opłat, nie wprowadza nowej opłaty za poruszanie się drogami na terenie Polski, nie zmienia wysokości obowiązujących opłat, nie wymaga zmiany stosowanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad obowiązującego dotychczas systemu poboru opłat(...), korzystanie z usługi EETS ma charakter uzupełniający wobec krajowych usług opłaty elektronicznej w państwach członkowskich Unii Europejskiej" - powiedział Polaczek.

d3w81nk

Wskazał, że dzięki nowelizacji kierowcy będą mogli płacić za przejazd po europejskich drogach za pomocą jednego urządzenia.

Chodzi o rozwiązania regulujące funkcjonowanie europejskiej usługi opłaty elektronicznej (ang. EETS - European Electronic Toll Service). Jest to usługa umożliwiająca kierowcom płacenie w sposób elektroniczny na wszystkich drogach krajów Unii Europejskiej, w tym również w Polsce. Rozwiązanie to ma charakter uzupełniający wobec krajowych usług opłaty elektronicznej w państwach członkowskich UE.

Usługa EETS oznacza, że użytkownik drogi, który będzie chciał z niej korzystać, otrzyma: jedno rozliczenie za naliczone mu opłaty za przejazdy po obszarze Unii Europejskim w danym okresie; jedno urządzenie umożliwiające naliczanie opłat podczas przejazdów po wszystkich drogach UE.

Nowe regulacje będą stosowane wyłącznie na drogach, na których istnieją systemy poboru opłat w formie elektronicznej. Obecnie w Polsce są to drogi zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad.

d3w81nk

Usługa EETS ma charakter fakultatywny i uzupełniający, użytkownik drogi może sam zdecydować, czy zamierza skorzystać z usług świadczonych przez dostawców EETS-a, jeśli tak, to, z którym z nich zawrze umowę. W ramach świadczenia usługi EETS - dostawca dostarczy kierowcy urządzenie do pobierania opłat, które będzie instalowane w pojeździe, służące do przekazywania danych o opłatach naliczanych za przejazdy.

Urządzenie ma spełniać określone wymogi techniczne, powinno być interoperacyjne i zdolne do komunikowania się między systemami elektronicznego pobierania opłat używanymi przez różne podmioty. Musi być kompatybilne z każdą z technologii pobierania opłat stosowanych w danym kraju UE (tj. DSRC, system satelitarny, GSM).

Podmioty pobierające opłaty będą musiały zamieszczać na swoich stronach internetowych wykaz wszystkich dostawców usługi EETS, z którymi zawarły umowę oraz informacje o zasadach dostępu do obszaru EETS. Przychody uzyskane przez GDDKiA z tytułu opłat uiszczonych przez dostawców EETS, z którymi GDDKiA, jako podmiot pobierający opłaty zawrze umowy, będą wpływać na konto Krajowego Funduszu Drogowego.

d3w81nk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3w81nk
Więcej tematów