Kolejny miesiąc wzrostów w polskiej branży motoryzacyjnej
Maj był kolejnym miesiącem optymizmu polskiej branży motoryzacyjnej. Podczas gdy w całym sektorze związanym z przetwórstwem przemysłowym ogólny klimat koniunktury kształtuje się na poziomie +5,0, w branży motoryzacyjnej wynosi on aż +16,6 - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Ta różnica, wskazująca na optymizm w branży zajmującej się produkcją samochodów i części do nich, utrzymuje się już od początku roku i wiele wskazuje na to, że tak pozostanie w najbliższych miesiącach. Ma to związek z ogólną dobrą passą panującą w naszym sektorze automotive. Nieprzerwanie od kilkudziesięciu miesięcy rośnie sprzedaż nowych samochodów osobowych zarówno w Polsce, jak i Unii Europejskiej. To natomiast bezpośrednio przekłada się na większą liczbę produkowanych pojazdów oraz części i podzespołów samochodowych.
Ostatnia informacja o ulokowaniu w Polsce najnowszej inwestycji Daimlera – fabryki silników Mercedesa – również pozytywnie wpłynęła na oceny sytuacji. Zwiększa się również zapotrzebowanie na usługi kontrolne. W ciągu czterech pierwszych miesięcy jedna ze specjalizujących się w tym firm, CRS, przeprowadziła o ponad 14 proc. więcej kontroli części samochodowych niż w analogicznym okresie 2015 r.
Pomimo dużo lepszych nastrojów w automotive niż w całej branży przemysłowej, warto zwrócić uwagę na wahania nastrojów od początku roku. Wskaźnik ogólnej oceny koniunktury w maju w branży zajmującej się produkcją samochodów jest wyższy niż na początku roku – wynosił odpowiednio +15,9 w styczniu, +15,3 w lutym, +18,3 w marcu i +14,7 w kwietniu. Jednak w stosunku do marca, czyli rekordowego pod względem optymizmu miesiąca, oznacza to spadek o prawie 2 punkty. Ma to związek z dynamiczną sytuacją gospodarczo-polityczną w kraju, która ma wpływ zarówno na zakupy, jak i sytuację firm. Z pewnością pozytywny wpływ przyniosłoby jej uspokojenie.
Źródło: CRS
ll