Trwa ładowanie...
d1rgy5y
04-03-2009 16:24

Kolejni zatrzymani w śledztwie paliwowym

d1rgy5y
d1rgy5y

Cztery kolejne osoby zatrzymano w śledztwie przeciwko grupie, która sprzedawała importowane paliwo bez płacenia akcyzy. Dotychczas w sprawie przedstawiono zarzuty 21 osobom - poinformowała w środę PAP rzecznik Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu Anna Woźniak.

Wśród zatrzymanych są pracownicy firm paliwowych, które udostępniały magazyny oraz biznesmeni fałszujący dokumentacje. Wszystkim postawiono zarzut działania w grupie przestępczej, poświadczenie nieprawdy w dokumentach i pranie brudnych pieniędzy. Podejrzani Robert K., Jakub K. i Andrzej Ż. zostali tymczasowo aresztowani, natomiast wobec Jolanty W. zastosowano dozór policyjny.

Śledztwo trwa od lutego 2005 roku. Dotyczy działalność zorganizowanej grupy przestępczej, która wykorzystując przejściowe przepisy podatkowe po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, sprowadziła do Polski paliwo i nie zapłaciła co najmniej 24 mln zł akcyzy.

Mechanizm przestępstwa polegał na wykorzystaniu przepisów unijnych mówiących o "procedurze zawieszonego poboru akcyzy". Na specjalnie założone firmy przestępcy kupowali od legalnych producentów paliwa za cenę pomniejszoną o należne podatki. Te bowiem należy uiścić w kraju kontrahenta (w tym przypadku w Polsce). Przestępcy żadnych podatków w kraju nie płacili, a zagranicznym służbom celnym przedkładali sfałszowaną dokumentację. Odzyskiwali w ten sposób wcześniej wpłacone zaliczki i mogli zawierać kolejne transakcje.

d1rgy5y

Sprowadzone do Polski paliwo było sprzedawane na stacjach benzynowych. Przestępcy na litrze paliwa zarabiali około złotówki, natomiast kupowali je za cenę 1,70 - 1,80 zł za litr. Wcześniej do tej sprawy zatrzymano i aresztowano pięć osób. Zabezpieczono także około pół miliona litrów nielegalnie sprowadzonego paliwa.

Jak ustalili prowadzący sprawę, przestępcy poznali mechanizm oszustwa jeszcze przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. Rozpoczęli swoją działalność właściwie nazajutrz po przystąpieniu Polski do UE. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. (PAP)

d1rgy5y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rgy5y
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj