Kogo podwyżki OC najbardziej uderzyły po kieszeni?
Ceny OC szybują w górę. Podwyżki jednak nie dla wszystkich są takie same - nowe stawki najbardziej uderzają po kieszeni kierowców młodych oraz szkodowych.
Z danych rankomat.pl wynika, że przeciętna cena najtańszego OC poszybowała w górę o 53 proc. w ujęciu rocznym. Jest to jednak wartość uśredniona, uwzględniająca uwagę ceny polis dla wszystkich kierowców. Zagłębiając się w ich szkodowość, dowiadujemy się, że kierowcy z "czystą kartą" muszą zapłacić o 43 proc. więcej. Głębiej do portfela muszą sięgnąć osoby deklarujące jedną szkodę - w tym przypadku podwyżka wyniosła średnio 64 proc. Najwięcej za polisy zapłacą sprawcy dwóch lub większej liczby szkód - średni wzrost wyniósł 70 proc.
Ubiegły rok nie był łaskawy pod względem wysokości cen OC dla młodych właścicieli pojazdów. W ich przypadku o wielkości składki decydował już sam wiek. W październiku 2016 r. bezszkodowi młodzi kierowcy płacili za najtańszą polisę OC średnio 46 proc. drożej od kierowców w wieku 30 lat lub więcej (mediana najtańszego OC dla kierowcy poniżej 30 roku życia wynosiła 895 zł, a dla starszego 614 zł). Właściciele pojazdów w wieku od 18 do 29 roku życia zmagali się z podwyżkami rzędu 98 proc. (w skali roku). Po spowodowaniu już jednej szkody, młody kierowca dopłacał do najtańszej polisy OC dodatkowo ok. 52 proc.
Niestety – obecnie wszyscy (również kierowcy bezszkodowi i doświadczeni) płacą za kilkuletnią wojnę cenową i nagromadzenie strat na rynku OC. Liczne regulacje prawne, podatki nałożone na ubezpieczycieli i coraz wyższe odszkodowania osobowe również nie pozwalają na wstrzymanie wzrostu cen polis. Czy rynek ubezpieczeń znajdzie receptę na zahamowanie podwyżek? Coraz głośniej mówi się o zmianach systemowych, m.in. standaryzacji świadczeń wypłacanych z tytułu szkód osobowych i głębszej analizie jazdy poszczególnych kierowców. Dzięki informacjom np. na temat mandatów i punktów karnych, łatwiej byłoby o właściwą ocenę ryzyka ubezpieczeniowego. Pozostaje nam jednak tylko (podobnie jak dotychczas) obserwacja rynku, porównywanie cen OC i zakup najtańszej polisy.
Źródło: Rankomat.pl
ll/Wirtualna Polska