Trwa ładowanie...
24-06-2014 14:18

Kod QR Code – czym jest i jak go używać?

Kod QR Code – czym jest i jak go używać?Źródło: © Rafał Warecki
d1n48ni
d1n48ni

Każdy z nas zetknął się z kodami QR (QR Code). To jak wziąć kod paskowy, zamienić paski na kwadraciki i to wszystko zamknąć również na obszarze kwadratu. W takiej formie można zapisać mnóstwo informacji i jest ona bajecznie łatwa do odczytania. Tak jak kod paskowy, za pomocą skanera.

To proste rozwiązanie jest zaskakująco dopracowane od strony technicznej. Za pomocą kodów QR najnowszej generacji można zapisać do 7089 znaków. Bez problemu da się więc zapisać w kodach QR odczytywanych przez telefon odwołania na przykład do konkretnych adresów URL stron internetowych. Białe i czarne kwadraciki pozwalają na zapisanie nawet złożonej wiadomości. Ponieważ rozmiar poszczególnych pól w kodzie QR nie jest stały i zależy jedynie od możliwości urządzenia odczytującego, to ilość przekazywanych za pomocą kodów QR danych można w przyszłości zwiększać. Powszechna stała się też ich optymalizacja (rozmieszczenie czarnych i białych kwadratów możliwie równomiernie), by przyspieszyć ich odczytywanie.

Kody QR są już dziś nieodłącznym elementem niemal każdej reklamy, ulotki czy plakatu. Dzięki nim jednym ruchem możemy otworzyć stronę internetową bądź aplikację na swoim urządzeniu przenośnym. Skanuje się je aparatem fotograficznym umieszczonym w telefonie komórkowym czy tablecie, używając darmowej aplikacji pobieranej z internetu. Kody QR tak świetnie pasują do filozofii urządzeń mobilnych, że wydaje się, że powstały specjalnie na ich potrzeby. Jednak to najpopularniejsze obecnie ich zastosowanie wykorzystuje tylko niewielką część ich możliwości.

Nie każdy wie, że autorami kodu QR są specjaliści z należącej do Toyota Group firmy Denso. Denso to firma inżynieryjna, która zajmuje się konstruowaniem i produkcją części do samochodów oraz ich dystrybucją do fabryk Toyoty. Właśnie do dystrybucji Denso potrzebowało nowej generacji systemu logistycznego, a jego rdzeniem okazał się kod QR. Można w nim szczegółowo opisać zawartość przesyłki, jej godzinę i adres nadania oraz parametry odbiorcy. Po dostarczeniu skanowanie kodu trwa chwilę i przesyłka może powędrować prosto na taśmę produkcyjną. Nieważne, czy jest to torebka spinek do tapicerki, czy skrzynia biegów. Kody QR są elementem Systemu Produkcyjnego Toyoty (TPS) od lat 90. i przyczyniają się do poprawy efektywności produkcji Toyoty oraz legendarnej jakości samochodów tej marki.

Innym rozwiązaniem jest oznaczanie części kodami QR, które, odczytywane za pomocą aplikacji mobilnych, przekierowują do multimedialnych prezentacji symulujących montaż i działanie określonej części mechanicznej lub elektronicznej. Z uwagi na większe możliwości instruktażowe i brak konieczności drukowania wielojęzycznych instrukcji papierowych trend ten jest coraz bardziej widoczny i przyczynia się do popularyzacji kodów QR na telefon.

d1n48ni

Z zalet i możliwości kodów QR postanowiła skorzystać również firma InPost – operator największej na świecie sieci urządzeń do samodzielnego nadawania i odbierania przesyłek 24/7. Po nadaniu przesyłki w sieci InPost odbiorca jest informowany elektronicznie o skierowanej do niego paczce lub liście. Wraz z informacją otrzymuje kod QR. Kiedy przesyłka wyląduje w lokalnym paczkomacie odbiorcy, wystarczy, że „pokaże” on skanerowi swój unikalny kod QR, a skrytka automatycznie się otworzy. Klienci sieci InPost cenią sobie swój czas, a dzięki takiemu rozwiązaniu nie muszą pamiętać i wstukiwać specjalnego kodu – odbiór paczki zajmuje zaledwie 7 sekund! Oczywiście, przesyłkę można również odebrać w kilkadziesiąt sekund, nie korzystając z kodu.

InPost używa wynalazku firmy Denso od przeszło roku. Od tego czasu systematycznie wzrasta liczba klientów chętnych do upraszczania sobie życia za pomocą kodów QR, a oferowana przez nie funkcjonalność jest regularnie rozwijana.

d1n48ni
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1n48ni
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj