Trwa ładowanie...
09-03-2016 12:54

Kino samochodowe nabiera nowego znaczenia

Kino samochodowe nabiera nowego znaczeniaŹródło: Materiały prasowe
d4jdngl
d4jdngl

Nie wiadomo kiedy autonomiczne samochody wyjadą na drogi. Wizjonerzy nie pozostawiają jednak wątpliwości: to stanie się szybciej niż nam się wszystkim wydaje. Powstaje pytanie, co będą robić pasażerowie podczas dłuższych podróży, kiedy kierowanie będzie spoczywało już na „barkach” samochodu? Odpowiedź znalazł Ford.

Amerykańska firma uzyskała patent na system kina domowego w samochodzie, czy raczej kina samochodowego. Ta nazwa kojarzy się większości zmotoryzowanych z czymś zupełnie innym, mianowicie polem z centralnie ustawionym ekranem, na które przyjeżdżają kinomani własnymi autami i nie wysiadając z nich oglądają film. Kina samochodowe przeżywały swoje wielkie chwile w latach 50. i 60. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych.

Pomysł Forda jest jednak zupełnie innej natury. Firma opracowała projektor, który wyświetlałby film podczas jazdy, na specjalnie wysuwanym ekranie. Auto ma się samo przemieszczać, a tymczasem wszyscy jego pasażerowie nie marnują czasu na bezcelowe przeglądanie telefonu komórkowego, czy tabletu. Zamiast tego nadrabiają kinowe zaległości.

Na razie jest to dopiero projekt i nie ma mowy o tym, żeby ujrzał on światło dzienne, zanim pojazdy autonomiczne staną się powszechne. Przyglądając się prostej wizualizacji, niezbędnej do uzyskania przez Forda patentu, zastanawiamy się czy współcześni kierowcy byliby w stanie zaufać systemowi. Osoby przyzwyczajone do kierowania chyba nie są w stanie wyobrazić sobie, że nagle tracą jakikolwiek kontakt z maszyną (tak jak w pociągu, czy samolocie). Być może nowe rozwiązanie wymaga nie tylko technologii, ale również nowego pokolenia zmotoryzowanych, pozbawionych jakichkolwiek wspomnień zza kółka, a zatem i uprzedzeń.

MAK

d4jdngl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jdngl
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj