Trwa ładowanie...
06-09-2007 11:05

Kierowcy będą płacić za szkody z własnej kieszeni?

Kierowcy będą płacić za szkody z własnej kieszeni?Źródło: Jupiterimages
d2xqs7l
d2xqs7l

Naprawa samochodu z polisy autocasco może spowodować, że przy kolejnej szkodzie część kosztów będziemy zmuszeni pokryć z własnej kieszeni. Zależy to od oferty towarzystwa i możliwości wykupienia tzw. udziału własnego - wyjaśnia "Gazeta Prawna".

W Allianz dla osoby mającej dwie szkody w ciągu ostatnich 12 miesięcy, która płaciła dotąd składkę podstawową, zwyżka wyniesie 160%, a w PZU 100%. Jedynie w przypadku możliwości uzyskania zwrotu wypłaconego z AC odszkodowania, np. z polisy OC sprawcy szkody, większe towarzystwa (z wyjątkiem Compensy) nie naliczają zwyżek. Oznacza to, że jeśli ktoś zarysował nam auto na parkingu, to jeśli mamy dane jego polisy OC, możemy naprawiać auto przy każdej tego typu sytuacji bez obawy o zniżki - uspokaja gazeta.

Niestety, nie zawsze da się coś zrobić z wprowadzanymi przez towarzystwa tzw. udziałami własnymi, czyli częścią odszkodowania, którą trzeba pokryć z własnej kieszeni. O ile udział własny w pierwszej szkodzie można bez trudu wykupić, to już przy drugiej i trzeciej nie zawsze jest to możliwe. Np. w PZU, po opłaceniu dodatkowej składki, można wykupić udział własny w pierwszej i drugiej szkodzie. Przy czym przy trzeciej szkodzie jest on obligatoryjny i wynosi 30%, a 40% przy kolejnych, i dotyczy on zarówno przypadków kradzieży, jak i zniszczenia auta przez wandali.

Z kolei w Generali udział własny rośnie o 10% przy każdej szkodzie, a więc po trzeciej wynosi 30%, ale można go wykupić i wtedy dostaniemy całą kwotę odszkodowania, bez względu na liczbę szkód.

d2xqs7l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xqs7l
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj