Kierowco, uważaj na zmęczenie
W ubiegłym roku na polskich drogach z winy kierowców doszło do 30 186 wypadków. Aż 500 z nich spowodowane było zmęczeniem i zaśnięciem.
Wyruszając w długą podróż do domu, warto zadbać nie tylko o samochód ale i samego siebie. Wiedza o swoim organizmie, jego słabościach i ograniczeniach to wyraz największej odpowiedzialności za siebie i innych. Choć współczesne auta są coraz bardziej bezpieczne i wygodne, to nic nie zastąpi zdrowego rozsądku - nawet najbardziej zaawansowana technika nie uchroni przed wypadkiem zmęczonego, sennego i rozdrażnionego kierowcy. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak poważne zagrożenie stanowi zmęczenie.
Powoduje ono znane każdemu z nas reakcje - senność, obniżony poziom koncentracji, wolniejszy czas reakcji, problemy z koordynacją wzrokowo-ruchową, trudności z oceną prędkości i odległości. Objawy senności można zaobserwować dość szybko, choć i one są często bagatelizowane przez kierowców. Chwytają oni po kawę lub inny napój z dawką kofeiny, które pobudzają, ale tylko na chwilę. Najskuteczniejszą formą regeneracji sił jest kilkunastominutowa drzemka, której nie zastąpią żadne "energetyki".
Stan ciągłego skupienia na drodze również osłabia wydajność organizmu i wpływa negatywnie na bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu. Innym czynnikiem ryzyka są warunki atmosferyczne - niskie ciśnienie powoduje obniżenie koncentracji kierowcy. Ważne, aby w takich sytuacjach obserwować swój organizm i sprawdzać, czy następuje odchylenie jego pracy od normy.
Kolejnym aspektem, który pomoże nam spokojnie i bezpiecznie dojechać do celu jest przystosowanie się kierowcy do pory jazdy. Ze względu na mniejsze natężenie ruchu wielu decyduje się na podróż nocą. Zapominają oni jednak, że największe prawdopodobieństwo zaśnięcia za "kółkiem" pojawia się w godzinach 24:00 - 6:00, zaś najbardziej zmęczeni czujemy się ok. godziny 4:00.
Pamiętajmy, że prowadzenie samochodu w tej samej pozycji negatywnie wpływa na krążenie krwi. Dlatego też warto co 2-3 godziny zrobić przerwę i wysiąść z samochodu by dotlenić organizm i poprzez kilka ćwiczeń gimnastycznych pobudzić krążenie krwi.
Źródło: Starter
ll/moto.wp.pl