Do 2012 r. europejski przemysł samochodowy powinien ograniczyć emisję CO2 do 120 g/km, czyli o 25% w porównaniu do 2004 r. – apeluje Komisja Europejska. Koszt umożliwiającej to technologii zwiększy średnią cenę samochodu. W Raporcie Polskiego Związku Motoryzacyjnego (PZPM) znalazły się rozwiązania, jak być eko i nie przepłacać.
Ekologia to nie tylko moda, to przede wszystkim jeden z priorytetów wspólnotowej polityki. Ograniczenia emisji CO2 – gazu odpowiedzialnego za efekt cieplarniany – nałożone na koncerny samochodowe, będą jednak miały swoje konsekwencje gospodarcze.
-Rozwiązania proponowane przez Komisję Europejską, ograniczające się wyłącznie do koncernów samochodowych, mogą doprowadzić do wzrostu cen samochodów, a co za tym idzie kłopotów producentów w Europie.– tłumaczy Jakub Faryś, Dyrektor PZPM – Konieczne jest zastosowanie rozwiązań, które zapewnią nie tylko redukcję dwutlenku węgla, ale także ochronę miejsc pracy w zakładach branży motoryzacyjnej.
Z Raportu PZPM wynika, że szersze wykorzystanie alternatywnych paliw, ulepszenie sieci drogowej i ekologiczna jazda znacznie wpłyną na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery. Istotne znaczenie ma także lepsze zarządzanie ruchem drogowym i zharmonizowane opodatkowanie sprzyjające ekologicznym pojazdom.
Korki i nierówne nawierzchnie są największymi winowajcami odpowiedzialnymi za podwyższoną emisje CO2. Z danych ACEA opublikowanych w Raporcie PZPM wynika, że zastąpienie zaledwie połowy z obecnych świateł regulujących ruch aktywnymi, reagującymi na natężenie ruchu, pozwoliłoby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 2,4 mln ton rocznie. Stanowi to 16% założonej przez Komisję Europejską redukcji. Poprawa infrastruktury i wyrównanie nawierzchni dróg ograniczyłoby emisję o kolejne 5%.
Eko-jazda, czyli oszczędna jazda to rozwiązanie korzystne nie tylko dla środowiska, lecz także dla kieszeni kierowcy. Pozwala zmniejszyć rachunki za paliwo o 25%. Dzięki eko-jeździe emisja CO2 zostałaby ograniczona do 2010 r. o 50 mln ton.
Jak być ekologicznym kierowcą? W Raporcie PZPM znajduje się 6 złotych zasad:
- Jak najszybciej zmieniaj bieg na wyższy
- Zwracaj uwagę na ruch na drodze i nie rozpędzaj się niepotrzebnie
- Nawet na krótkich postojach wyłączaj silnik
- Regularnie kontroluj ciśnienie powietrza w oponach
- Używaj dynamiczniej nawigacji, aby skrócić drogę
- Usuń niepotrzebny ładunek z samochodu.
-_ Środowisko to nasza wspólna sprawa. Dlatego niezbędne jest, abyśmy połączyli wysiłki zmierzające do ograniczenia emisji CO2. Wspólna akcja przemysłu i wszystkich zainteresowanych stron jest koniecznością _ – mówi Jakub Faryś.